Povećanje plata i penzija se neće finansirati iz zaduženja

Piše: Objavljeno: 08/11/2024
featured image

Foto: Ilustracija, pexels

Povećanje minimalnih plata i penzija neće se finansirati iz zaduženja, a država sve svoje tekuće obaveze finansira iz tekućih prihoda, saopštio je ministar finansija Novica Vuković.

,,Povećanje minimalnih plata i minimalnih penzija neće se finansirati iz zaduženja. Na taj način, a imajući u vidu, strateško opredjeljenje 44. Vlade, koje u krajnjem ima za cilj unapređenje kvaliteta života svih njenih građana, ukazujem da neće doći do povećavanja opšte stope poreza na dodatu vrijednost (PDV)”, rekao je Vuković u Skupštini odgovarajući na pitanje poslanice Demokrata Zdenke Popović.

On je naveo da, prema preliminarnim podacima, prvih devet mjeseci karakteriše značajan rast ostvarenih prihoda budžeta.

Popović je pitala kakvo je stanje javnih finansija nakon povećanja minimalnih penzija, a u susret povećanju minimalnih zarada na 600 eura i 800 eura.

“U navedenom periodu, prihodi budžeta naplaćeni su u iznosu od 2,07 milijardi eura što je u odnosu na isti period prethodne godine veće čak 169,9 miliona eura ili 8,9 odsto”, kazao je Vuković.Prema njegovim riječima, trenutna finansijska situacija u Crnoj Gori je stabilna i povoljna, a dominantno je karakteriše makroekonomska stabilnost i kontinuirani trend rasta u naplati tekućih prihoda budžeta, uz ostvareni suficit budžeta za devet mjeseci, i to u iznosu od 85 miliona eura ili 1,2 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).

“U skladu sa dosadašnjim trendovima rasta naplate, ali i u skladu sa očekivanja i projekcijama za dalji porast prihoda u budžetu, ostvarivanje suficita u tekućoj potrošnji, što je podstaknuto izmjenama u domenu poreske politike, povećanjem poreskog obuhvata i snažnijom borbom protiv sive ekonomije, ostvariće se dalji uticaj na finansijsku stabilnost i održivost”, ocijenio je Vuković.

Prioriteti Ministarstva finansija i u narednom periodu, kako je najavio, ostaju kreiranje održivog fiskalnog i makroekonomskog okvira kroz dostizanje suficita tekuće potrošnje, nastavak smanjenja neproduktivnih rashoda i povećanje budžetskih prihoda, te kreiranje pretpostavki za dinamičniji ekonomski rast, kroz podršku razvojnim projektima.

“U svim godinama projekcija ostvaruje suficit tekuće budžetske potrošnje, što govori u prilog tome da država sve svoje tekuće obaveze finansira iz tekućih prihoda odnosno da se zaduživanje vrši isključivo za potrebe realizacije kapitalnih projekata kojima se daje podrška projektovanom ekonomskom rastu”, dodao je Vuković.On je naveo da o stanju javnih finansija značajno govore izvještaji renomiranih kreditnih rejting agencija Moody’s i Standard&Poor’s, koje su povećale kreditni rejting Crne Gore, dodatno potvrđujući status naše države kao atraktivne destinacije za ulaganja i države predvidivog i stabilnog ambijenta.

“Dodatno, Ministarstvo finansija u kontinuitetu prati i detaljno analizira sve relevantne ekonomske pokazatelje, koji ukazuju na visoki privredni rast, rekordno nisku stopu nezaposlenosti i ublažavanje inflatornih pritisaka”, zaključio je Vuković.

Creative
Društvo
Kolumne
Ostalo
Posao
Uncategorized
Vijesti
Zabava

Ostavi komentar

(Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *)