Narodna biblioteka “Radosav Ljumović”, kao najstarija institucija kulture u Podgorici je 19. januara obilježila 143 godine svog postojanja.
Taj dan je obilježen na poseban način promocijom časopisa za kulturu i kulturna pitanja, “Glasnik” i časopisa za djecu i mlade, “Latica”. Tog dana je učlanjenje u biblioteku bilo besplatno, piše Mediabiro.
Kako bi se građani ohrabrili da što više čitaju učlanjenje u Narodnu biblioteku je i tokom ostatka godine pristupačno, a kao novitet je uvedena elektronska članska karta.
“Uvođenje elektronske članske karte omogućava korisnicama da lakše dođu do informacije koje su knjige dostupne, a nama olakšava da pratimo gdje se to knjige nalaze i koja knjiga je duže kod nekog korisnika. Uslovi za digitalno učlanjenje su isti kao i ranijih godina, članarina je besplatna za đake, studente i penzionere. Samo zaposlena lica plaćaju članarinu u iznosu od pet eura i to na godišnjem nivou,” saopštila je menadžerka programske politike biblioteke, Maja Nenezić.
Nenezić ističe da se u biblioteci, osim lektire i obavezne stručne literature, najviše traže knjige od autora kao što su Irvin D. Yalom, Elena Ferrante, Donato Carrisi, a od domaćih autora najčešće romani Jasenke Lalović, Moma Kapora, Gorana Petrovića.
“Ipak, ankete i analize pokazuju da je danas mnogo manje čitalaca u odnosu na neki period od prije 10, 15, godina. Naravno na to utiče ekspanzija društvenih mreža i online medija,” kazala je menadžerka. Upravo iz tog razloga u Narodnoj biblioteci “Radosav Ljumović” za naredni period pripremaju bogat program manifestacijama kojima će pokušati da građanima približe važnost i ljepotu čitanja knjiga, ali i prenesu korisne vještine pisanja.
“Imaćemo i značajne programe u ovoj godini. Osim brojnih radionica za djecu, uskoro ćemo realizovati kurs “Kako napisati seminarski i diplomski rad?” koji će prvenstveno biti namijenjen studentima. Već početkom februara obilježićemo dan rođenja Borislava Pekića, zatim ćemo ponoviti neke programe kao što su Književnost i film, Markovi dani i Riječ Njegoševa, a na poseban način ćemo proslaviti jubilej 460 godina od rođenja Vilijama Šekspira,” najavila je Nenezić.