Profesor matematike Marko Bogojević na Jutjub kanalu besplatno objavljuje lekcije iz matematike

Piše: Objavljeno: 05/11/2024
featured image

Foto: Ilustracija, pexels

Profesor matematike u Osnovnoj školi ,,Milorad Musa Burzan“ u Podgorici Marko Bogojević smatra da je u poslu jedino ispravno davati svoj maksimum, pa je odlučio da đake zainteresuje za ovu nauku objavljujući video lekcije na Jutjub kanalu. Njegova statistika bilježi da ga prate ne samo iz Crne Gore, već i iz zemalja regiona.

Za ovaj poduhvat inspirisao ga je period korone kada se izvodila onlajn nastava. Imao je problem da zainteresuje đake da shvate ozbiljnu onlajn nastavu.

Došao je na ideju da kupi grafičku tablu i počne da postavlja kraća video uputstva da bi učenici lakše savladali gradivo. Sagledavao je reakcije i dobio povratnu informaciju da djeci odgovara takav vid komunikacije zbog čega je nastavio da upotpunjuje sadržaj.

– Jako je teško doprijeti do svakog učenika (25 do 30 učenika u jednom odjeljenju) u roku od 45 minuta. Konstantno osluškujemo njihove potrebe, ali neka djeca nemaju tu slobodu da postave pitanje, pa čak ni na dopunskoj i dodatnoj nastavi. Zbog toga sam očekivao da pripreme mogu učenicima pomoći da riješe svoje nedoumice i da što bolje urade pisane provjere znanja. Iz razgovora s njima zaključujem da im dosta pomaže što mi daje i dodatnu motivaciju da nastavljam da snimam – kaže profesor.

Gradivo koje objavljuje usmjereno je za učenike viših razreda osnovne škole – VI, VII, VIII i IX. Bogojević kaže da, kako su pripreme zahvaljujući Udruženju nastavnika matematike usaglašene na nivou Crne Gore, pisane provjere znanja obuhvataju kod svakog profesora isto gradivo pa se na to i fokusira, piše Pobjeda.

– Naravno da Jutjub kanal ne može zamijeniti sve ono što se u kontinuitetu radi par mjeseci, ali može pomoći učenicima da bolje savladaju gradivo, steknu rutinu i samopouzdanje – rekao je on.

Ciljna grupa su mu na početku bili učenici kojima predaje, a onda je promišljao o tome, kad već troši dosta energije i vremena da osmisli i snimi video, zašto ne bi bio dostupan i djeci iz cijele Crne Gore.

– Mada, iz analitike vidim da ima korisnika iz zemalja iz okruženja – kaže Bogojević.

Upitan da li bilježi primjere da su đaci dobili bolju ocjenu, jer im je objašnjeno gradivo na Jutjubu bilo prijemčivije, profesor odgovara – naravno. Djeca se, kako ističe, zahvaljuju, dolaze s pozitivnim komentarima. Bogojević kaže da, nažalost, ne dopiru i dalje do učenika koji imaju najslabiju ocjenu u onoj mjeri koliko bi želio, jer je uglavnom primjetna velika nezainteresovanost kod njih.

– Gradivo koje objavljujem smatram da je korisno za sve vrste pisanih i usmenih provjera, kao i za eksternu provjeru znanja – kazao je profesor.
Ove godine u školi predaje u VII i VIII razredu. Imaju, navodi on, odličnu saradnju unutar Aktiva matematike i izuzetno kvalitetne profesore od kojih je uspio dosta da nauči. Bogojević kaže da od uprave dobija maksimalnu podršku.

Profesor ističe da svako može savladati matematiku, ali ako govorimo o naprednom nivou onda je definitivno potreban talenat.

– Za osnovni nivo savladavanja gradiva iz matematike jedino su potrebni rad, disciplina i kontinuitet – kaže Bogojević.

U mnogim crnogorskim školama matematiku ne predaju stručnjaci, već srodni ili dijametralno suprotan kadar zbog čega stručnjaci upozoravaju da đaci ne mogu da imaju adekvatno znanje. Bogojević na to gleda kao na problem koji je zastupljen u svim prirodnim naukama.

– I tako će biti dok god ne odlučimo da postavimo obrazovanje na prvo mjesto. Kolege koji su završile PMF dosta lako nalaze poslove sa većim platama, boljim uslovima za rad, manje stresnih situacija i teško ih je motivisati da rade kao prosvjetni radnici – rekao je on.

Dodao je da posao nastavnika matematike radi isključivo zato jer voli da prenosi znanje djeci.

– Dok god djeca budu zainteresovana i budu smatrala da mogu da im pomognem, biću u istom kabinetu. Onog trenutka kada ne budem mogao da dam svoj maksimum, vjerovatno neću više predavati matematiku i smatram da je to jedino ispravno u bilo kojem poslu – zaključuje profesor Bogojević.

Ove godine Crna Gora nije imala predstavnika na Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi, jer nije bilo kvalifikovanih učenika na Državnom takmičenju. Imali smo, s druge strane, predstavnike na Balkanskoj juniorskoj matematičkoj olimpijadi gdje su učenici osvojili medalju.

Godinama su matematičari u fokusu javnosti. Stručnjaci često polemišu i ukazuju na više problema u ovoj oblasti. Suočavamo se sa deficitom kadra matematičara. Malo ih je u školama, te se na okruglim stolovima polemisalo o tome na koji način treba da se riješe izazovi. Pominjali su ideje da povećaju koeficijente nastavnicima ili uvedu neku drugu vrstu stimulansa, jer se dešava da stručnjaci odlaze iz škola i prihvataju radna mjesta koja su mnogo bolje plaćena. Posljedice toga su, kako su navodili, da đaci ne dobijaju adekvatno znanje iz ove nauke. Kako u sistemu nedostaje nastavnika matematike, škole su prinuđene da zapošljavaju ,,bilo kakav kadar“, ili makar da je ,,približan“ matematičarima. Ukazivano je do sada u više navrata da u pojedinim školama nastavu iz matematike izvode učitelji, profesori engleskog, ekonomisti, apsolventi, kao i studenti Prirodno-matematičkog fakulteta koji su na drugoj, trećoj godini. Pojedine škole raspisuju čak 15 godina konkurs za prijem nastavnika matematike.

Sa PMF su ranije saopštili da smatraju i da je, analizirajući sveukupno stanje u našem školstvu, vrijeme da svaki prosvjetni djelatnik da svoj maksimum u oblasti svoga rada – nastavnici u učionici, a profesori na fakultetima. Kazali su da je potrebno da se napravi jaka saradnja za dobrobit đaka, studenata i na kraju – za opšte dobro.

Creative
Društvo
Kolumne
Ostalo
Posao
Uncategorized
Vijesti
Zabava

Ostavi komentar

(Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *)