Francuski hirurg Joness Ahalal postigao je značajan medicinski napredak obavljanjem operacije raka prostate na daljinu kod pacijenta u Maroku, udaljenog 12.000 kilometara, uz pomoć kineskog robota za daljinsku hirurgiju.
Operacija je izvedena uz pomoć robota Toumai, koji omogućava visokokvalitetne slike u realnom vremenu i preciznu kontrolu na velikim udaljenostima, prenosi rtcg.me.
Ovaj interkontinentalni zahvat, sa ukupnom dvosmjernom transmisijom većom od 30.000 kilometara, postavio je novi rekord za najdužu operaciju na daljinu na ljudima. Prethodni rekord postavljen je u oktobru, tokom minimalno invazivne operacije uklanjanja ciste na bubregu, izvedene između Šangaja i luke Kotonu u Beninu, sa ukupnom udaljenošću prenosa od 27.000 kilometara.
Doktor Ahalal je 16. novembra operaciju završio za manje od dva sata, uz kašnjenje signala od samo 100 milisekundi.
Robotizovana ruka u Maroku precizno je pratila sve komande sa hirurške konzole u Šangaju, uklonila tumor prostate i završila šivenje, uz očuvanje nervno-vaskularnog snopa i maksimalne dužine uretre.
Video prenos u realnom vremenu, koji je ovoga puta bio omogućen standardnom širokopojasnom vezom, umesto 5G tehnologije, bio je jasan i stabilan. Hirurški robot pokazao je izuzetnu fleksibilnost, preciznost i stabilnost, što je presudno za izvođenje složenih i zahtjevnih zahvata, rekao je Ahalal.
Daljinska hirurgija može povećati globalni pristup vrhunskim hirurzima, eliminisati potrebu za međunarodnim putovanjima pacijenata, kao i omogućiti iskusnim hirurzima da na daljinu obučavaju mlađe kolege u izvođenju komplikovanih operacija.
He Čao, predsednik kompanije MikroPort MedBot, koja razvija ovog robota, veruje da će daljinska tehnologija donijeti “revolucionarne promjene u budućim medicinskim uslugama”.
“Naš cilj je da daljinska hirurgija postane uobičajena praksa”, dodao je.
U poslednjih nekoliko godina, hirurški roboti postali su novo područje razvoja za kineske tehnološke startape. Prema nedavnom istraživanju industrije, očekuje se da tržište hirurških robota u Kini dostigne vrijednost od 38,4 milijarde američkih dolara do 2026. godine, uz složenu godišnju stopu rasta koja značajno nadmašuje globalni prosjek.Opsežno uvođenje 5G mreža u Kini moglo bi ubrzano proširiti tržišni potencijal za daljinsku hirurgiju, čineći je dostupnijom i održivijom opcijom za zdravstvene usluge.
He je za Sinhuu izjavio da je robot Toumai korišćen u preko 250 ultra-dugih 5G operacija na daljinu sa 100 odsto uspješnosti, pokrivajući ukupnu udaljenost prenosa od preko 400.000 kilometara.
Prema podacima Ministarstva industrije i informacionih tehnologija, broj 5G baznih stanica u Kini premašio je četiri miliona krajem avgusta.
Robot Toumai, koji je u maju dobio CE sertifikat EU, sada je odobren za upotrebu u raznim hirurškim procedurama, uključujući urologiju, opštu hirurgiju, torakalnu hirurgiju i ginekološku endoskopiju.