Eksperimentalna vakcina protiv melanoma mogla bi da uđe u širu primjenu u narednih dvije godine, što bi moglo da označi veliki korak u borbi protiv najozbiljnijeg oblika raka kože.
Više od 325.000 ljudi oboljelo je od melanoma 2020. godine, a 57.000 je preminulo.
“Mislimo da bi u nekim zemljama vakcina mogla da se pojavi do 2025. godine”, naveo je izvršni direktor “Moderne” Stefan Bansel.
Za razliku od konvencionalnih, takozvane terapeutske vakcine liječe oboljenje umjesto da ga sprečavaju, a to rade tako što vježbaju imuni sistem da prepozna “uljeza” i bori se protiv njega.
“Terapeutske vakcine danas predstavljaju pravu nadu u onkologiji, neku vrstu imunoterapije 2.0”, ističe Bansel.
“Modernina” nastojanja da se vakcina ubrzo pojavi u široj upotrebi podstaknuta su rezultatima najnovijih kliničkih testiranja, u kojima su šanse za preživljavanje značajno veće zahvaljujući vakcini, koja koristi istu tehnologiju informacione-RNK kao u slučaju vakcina za kovid.
U studiji koja je uključivala 157 osoba sa uznapredovalim oblikom melanoma, vakcina “Moderne” je u kombinaciji sa imunoterapijskim lijekom “kitruda” tokom trogodišnjeg perioda (Keytruda) umanjila rizik od smrti ili ponovnog vraćanja kancera za 49 odsto.