Lijek za hipertenziju rilmenidin usporava starenje kod crva, pokazalo je istraživanje, što znači da bi efekat hipotetički mogao da se “prevede” na ljude, pomažući nam da živimo duže i da budemo zdravi.
Tim međunarodnih stručnjaka odabrao je rilmenidin za najnovije istraživanje jer su prethodne studije pokazale da oponaša efekte ograničenja kalorija na ćelijskom nivou. U nekoliko životinjskih modela, pokazalo se da smanjenje raspoložive energije uz održavanje ishrane unutar tijela produžava životni vijek.
Postavlja se pitanje da li se ovo odnosi na ljudsku biologiju ili je potencijalni rizik po naše zdravlje. Pronalaženje načina za postizanje istih prednosti bez troškova ekstremnog smanjenja kalorija moglo bi dovesti do novih načina za poboljšanje zdravlja u starosti.
U nizu testova, mladi i stariji crvi Caenorhabditis elegans liječeni lijekom, koji se inače koristi za liječenje visokog krvnog pritiska, živjeli su duže i pokazali bolje rezultate u različitim zdravstvenim pokazateljima na isti način sa ograničenim unosom kalorija, kako su se naučnici nadali.
„Prvi put smo uspjeli da pokažemo na životinjama da rilmenidin može da produži život“, rekao je molekularni biogerontolog Joao Pedro Magalhassa Univerziteta u Birmingemu u Velikoj Britaniji, dodajući da „sada žele da istraže da li rilmenidin ima druge kliničke primjene“.
Inače, ovaj crv je omiljen za studije ove vrste jer mnogi njegovi geni imaju sličnosti sa onima u našem genomu. Međutim, uprkos ovim sličnostima, veza sa ljudima je izuzetno daleka.
Dalji testovi su pokazali da se aktivnost gena povezana sa ograničenjem kalorija može vidjeti u tkivima bubrega i jetre miševa tretiranih rilmenidinom.
Drugim riječima, neke od promjena koje restrikcija kalorija izaziva kod životinja za koje se smatra da donose određene zdravstvene benefite takođe se dešavaju sa ljekovima za hipertenziju koje mnogi ljudi već uzimaju.