Za socijalu i penzije potrošeno 140 miliona više nego lani

Piše: Autor portal Objavljeno: 01/12/2023
featured image

Foto: Ilustracija, pixabay

Iz državnog budžeta za socijalnu zaštitu, do kraja oktobra ove godine izdvojeno je 673,1 miliona eura što je u odnosu na plan oko 20 miliona više, međutim u odnosu na godinu ranije ta uzdvajanja su porasla za čak 140 miliona eura ili 26,2 odsto. To su podaci iz Izvještaj o izvršenju budžeta od januar do kraja oktobar ove godine.

U dokumentu koji je objavilo Ministarstvo finansijaobjašnjava se da je rast izdvajanja za socijalu dominantno rezultat većeg izvršenja po osnovu prava iz oblasti socijalne zaštite i prava iz oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja, usljed redovnog i vanrednog usklađivanja ovih izdataka shodno važećim zakonskim propisima.

Skoro 2/3 kapitalnih projekata se ne realizuje

Sa druge strane kapitalni budžet u tom periodu ostvaren je u iznosu od 114 miliona eura što predstavlja 67% realizacije dosadašnjeg plana, odnosno ostvareno je 55 miliona eura manje od plana.

“Realizacija kapitalnog budžeta zaključno sa oktobrom dominatno se ostvarena u okviru Realizacija putne infrastrukture i niskogradnje u iznosu od 51 % ukupnih izdataka Kapitalnog budžeta, zatim Razvoja manje razvijenih lokalnih samouprava 8,8%, unapređenja turističke ponude 5,4% itd”, navodi se u dokumentu.

Posmatrajući pojedinačne projekte, od ukupno 374 projekta koji su planirani budžetom za 2023. godinu, kod 215 nije evidentirana ni jedna transakcija plaćanja.

Creative
Društvo
Ekologija - zaštita životne sredine
Kolumne
Ostalo
politika
Posao
Uncategorized
Vijesti
Zabava
Zdravlje

Ostavi komentar

(Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *)