Vidžaja Lakšmi Pandit bila je prva žena koja je izabrana za predsjednicu Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, 1953. To je tada bila 8. sjednica Generalne Skupštine. Danas se održava 75. sjednica, a do sada su samo četiri žene držale predsjedničku poziciju u Generalnoj Skupštini.
,,Moramo i možemo i bolje”, poručuju iz UN-a.
Istaknuti političar i aktivni indijski nacionalista, Vidžaja Lakšmi Pandit je bila prva Indijanka koja je zauzimala funkciju u vladi u nezavisnoj Indiji. Kao novonezavisni indijski glavni diplomata, Pandit je bila ambasador u Sovjetskom Savezu (1947-49), Sjedinjenim Državama i Meksiku (1949-51), Irskoj (1955-61) i Španiji (1958-61) i povjerenik za Ujedinjeno Kraljevstvo (1955-61). 1979. imenovana je za indijskog predstavnika u Komisiji UN za ljudska prava. Pandit je bila počasni stipendista Somerville koledža.
Vidžaja Lakšmi Pandit je rođena 18. avgusta 1900 , a umrla je 1. decembra 1990.godine. Poticala je iz ugledne političke porodice. Njen brat Javaharlal Nehru bio je prvi premijer nezavisne Indije, njena rođaka Indira Gandhi prva premijerka Indije, a njen rođak Rajiv Gandhi šesti premijer Indije. Njeno vrijeme boravka u Londonu pružalo je uvid u širi kontekst promjena u indo-britanskim odnosima. Njeno visoko povjereništvo bilo je mikrokosmos međuvladinih odnosa.