Učešće ženskih preduzeća raste

Piše: Objavljeno: 29/10/2024
featured image

Foto: UGC

U okviru inicijative Top Women Business Montenegro 2024 (TWBM), održana je panel-diskusija pod nazivom „Rast ženskog biznisa – da li je podrška dovoljna?“ na kojoj je istaknuto da je broj ženskih preduzeća prošle godine rastao brže od ukupnog broja preduzeća u Crnoj Gori, kao i njihov doprinos po osnovu ostvarenih poslovnih prihoda. Skup je potvrdio da sistemi podrške ženama preduzetnicama donose konkretne rezultate u ekonomskom osnaživanju žena.

Izvršni direktor BI Consultinga i glavni analitičar TWBM inicijative, Ratko Nikolić istakao je značaj ovog trenda.

– Broj ženskih preduzeća u prošloj godini rastao je brže od stope rasta ukupnog broja preduzeća, čime se povećao i njihov udio u domaćoj privredi. Uz broj, raste i njihov doprinos u ostvarivanju poslovnih prihoda i broju zaposlenih, posebno u sektoru usluga – rekao je Nikolić, dodajući da je rast najizraženiji u južnim regijama Crne Gore.

Stalna predstavnica Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori, Ekaterina Panikova naglasila je potrebu za sistemskim promjenama jer žene, iako čine preko pola stanovništva, posjeduju svega 15 odsto preduzeća i zauzimaju samo sedam odsto direktorskih pozicija, piše Pobjeda.

– UNDP sa partnerima radi na ekonomskom osnaživanju žena kroz obuke i omogućavanje pristupa poslovima nove generacije. Naš cilj je da žene, posebno u ruralnim područjima, razvijaju biznise u sektorima kao što su poljoprivreda, ruralni turizam i zelene industrije – kazala je Panikova.

Predsjednik Upravnog odbora NLB Banke, Martin Leberle istakao je da žene u Crnoj Gori, uprkos tradicionalnim navikama, pokazuju izuzetnu agilnost i spremnost za preuzimanje poslovnih izazova.

– Ponosan sam što žene čine više od polovine zaposlenih u NLB Banci, koja kontinuirano podržava žensko preduzetništvo – izjavio je Leberle.

Šefica Sekretarijata Savjeta za konkurentnost (SCC), Marija Šuković dodala je da je važno analizirati trendove ženskog preduzetništva kako bi se razumjelo da li je rast posljedica dugoročnih napora ili drugih, prolaznih faktora. Takođe, spomenula je projekat ŽIG „Ženski biznis,“ koji ima za cilj olakšati ženama pristup podršci.

Anđela Gajević, v.d. generalne direktorice Direktorata za unapređenje konkurentnosti privrede, osvrnula se na ulogu Vlade u osnaživanju ženskog preduzetništva.

– Zahvaljujući naporima Vlade i posvećenosti Ministarstva ekonomskog razvoja, Crna Gora je prepoznata od Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj kao lider u regionu po pitanju politika za osnaživanje ženskog preduzetništva – rekla je Gajević.

Potpredsjednik Privredne komore Crne Gore, Dragan Kujović, dodao je da rast ženskih kompanija pokazuje da su žene spremne preuzeti inicijativu i doprinositi ekonomskom razvoju zemlje, dok je Ana Kentera, izvršna direktorka MFI Alter Modus, najavila novi program podrške ženama u biznisu koji je pokrenut u saradnji sa EBRD-om.

Panel-diskuziji prethodilo je inspirativno predavanje „Sindrom uljeza: Da li je to samo njen problem?“ dr Maje Jovanović, koja je sociološkinja, TEDx govornica i autorka.

Creative
Društvo
Kolumne
Ostalo
Posao
Uncategorized
Vijesti
Zabava

Ostavi komentar

(Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *)