Sindikat Fonda za zdravstveno osiguranje traži povećanje zarada za zaposlene u FZO. Predlaže izjednačavanje koeficijenata zaposlenih u Fondu za zdravstveno osiguranje sa koeficijentima nemedicinskog kadra u zdravstvenim ustanovama, u skladu sa Zakonom o zaradama zaposlenih u javnom sektoru.
“Obraćamo se ovom inicijativom za povećanje zarada zaposlenih u Fondu za zdravstveno osiguranje Crne Gore, jer smatramo da su zaposleni u Fondu nepravedno zapostavljeni i njihov rad nedovoljno valorizovan u odnosu na složenost poslova koje obavljaju, a koji su krucijalni za funkcionisanje zdravstvenog sistema, posebno imajući u vidu nedavno povećanje zarada nemedicinskog kadra u zdravstvenim ustanovama, čiji rad usmjeravamo i kontrolišemo”, navodi se u saopštenju predstavnice Sindikalne organizacije Jelena Braletić.
Podsjećaju da je Fond za zdravstveno osiguranje Crne Gore jedna od najvažnijih institucija ne samo u zdravstvenom sistemu, već i u državi Crnoj Gori, koja obezbeđuje ostvarivanje prava iz zdravstvene zaštite i zdravstvenog osiguranja, piše rtcg.me.
“Godišnjim budžetom Fonda od 350 miliona eura, finansira se zdravstvena zaštita svih građana Crne Gore (više od 600.000 državljana uz izbjegla i raseljena lica), i svi su po nekom osnovu (slučaj bolesti, trudnoće, povreda, nesreće na poslu, itd.) predmet našeg rada kroz svakodnevne aktivnosti 23 područne jedinice širom Crne Gore, što na godišnjem nivou iznosi preko 300.000 stranaka”, navodi se u saopštenju.
Kontrola namjenskog trošenja sredstava zdravstvenih ustanova kroz obradu i kontrolu faktura i zarada (na godišnjem nivou radi se o milionskim iznosima), kao i kontrola ostvarivanja prava osiguranika kroz pravnu i administrativnu podršku radu Ljekarskih komisija, ukazuje, kako je dodala Braletić, na složenost poslova koji se obavljaju i veliku odgovornost zaposlenih.
“Napominjemo, da smo poslednjih godina suočeni sa odlaskom zaposlenih iz Fonda, što je posebno izraženo nakon 2014. godine, kada dolazi do značajnog smanjenja zarada zaposlenih u Fondu jer su i zaposleni u Fondu obuhvaćeni propisima koji važe za državne službenike i namještenike, a cjelokupno stanovništvo je obuhvaćeno zdravstvenim osiguranjem kao i druge kategorije lica, za koje država shodno propisima obezbjeđuje zdravstvenui zaštitu”, navodi se u saopštenju.
Fond nema mehanizme da zadrži zaposlene koji žele da odu jer su konstantno izloženi pritisku zbog velikog obima posla, a pri tom nezadovoljni visinom zarade.
“S tim u vezi, očekujemo da vašim angažovanjem utičete da se otklone nejednakosti na koje smo ukazali, kao i da sagledate mogućnost da se preduzmu dodatne aktivnosti u cilju poboljšanja položaja zaposlenih u Fondu”, navodi Braletić.
Ukazuju da je Zakonom o radu (“Službeni list Crne Gore”, broj 074/19) u članu 99 st.1 normirano da se zaposlenom garantuje jednaka zarada za isti rad ili iste vrijednosti.
“Takođe, st.2 istog člana, predviđa da se pod radom iste vrijednosti podrazumijeva rad za koji se zahtijeva isti nivo kvalifikacije obrazovanja, odnosno stručne kvalifikacije, odgovornosti, vještine, uslovi rada I rezultati rada”, navode iz Sindikata.
Zato predlažu izjednačavanje koeficijenata zaposlenih u Fondu za zdravstveno osiguranje sa koeficijentima nemedicinskog kadra u zdravstvenim ustanovama, u skladu sa Zakonom o zaradama zaposlenih u javnom sektoru.
“Koji utvrđivanje zarada zasniva, između ostalog, i na principu ujednačenosti zarada u javnom sektoru za rad na istim ili sličnim poslovima i radnim mjestima koji zahtijevaju isti nivo kvalifikacija”, zaključila je Braletić.