Nevladina organizacija Bjelopoljski demokratski centar i Udruženje za zaštitu prava radnika i nezaposlenih lica Opštine Bijelo Polje predali su Vladi Crne Gore inicijativu za donošenje odluke o izmjenama i dopunama Zakona o Penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO).
– Smatramo da su odlukom Ustavnog suda najviše pogođeni građani Sjevera Crne Gore i to oni koji su žrtve tranzicije. Nešto više od 40 građana Bijelog Polja je reagovalo i saopštilo razloge presjedniku Vlade Milojku Spajiću. Ukoliko Vlada i druge institucije ne reaguju mobilisaćemo građane da tražimo svoja prava’ – saopšteno je iz NVO-a Bjelopoljski demokratski centar.
Oni su u Inicijativi dostavljenoj Pobjedi naveli da se ista ‘’pokreće u cilju stvaranja uslova za sticanje prava na starosnu penziju muškaraca i žena u skladu sa pravnim stavom većine sudija Ustavnog suda. Imajući u vidu da je odluka Ustavnog Suda pravosnažna kojom je ukinuta odredba člana 17. stav 1. Zakona o penzijskom i inlalidskom osiguranju, a koja je propisivala da muškarci mogu u starosnu penziju sa 66 godina a žene sa 64 godine starosti i najmanje 15 godina staža’’.
Potpisnici Inicijative smatraju da su ovom i ovakvom odlukom Ustavnog suda ugrožena prava građana Crne Gore, pogotovo onih sa sjevera. Napominju da ogroman broj građana ne ispunjava uslove za odlazak u penziju, te da se već dugi niz godina nalaze na evidenciji Zavoda za zapošljavanje bez ikakve naknade, već samo služe kao statistički podatak.
Takođe su iz ovih organizacija istakli da bivši radnici ,,AD Vunko”, Mladost, Jekon, Gornji Ibar, Košuta, AD Bjelasica Rada, Imako, Lenka, Prva Petoljetka i drugih propalih privrednih subjekata sa sjevera bez riješenog materijalnog položaja čekali da ostvare ovaj uslov koji je i kao takav za njih bio skoro pa nedostižan.
Ovakva, kako su naveli,,nakaradna” odluka Ustavnog Suda je može se slobodno reći “kap koja je prelila čašu”.
U Inicijativi stoji i da većina ljudi sa sjevera nije iskoristila, odnosno nije im pripala otpremnina pogotovo onima koji su radili u rudarsko metalskom sektoru. Takođe, većina bivših radnika nije iskoristila ni druga prava poput minormnih otpremnina od 1.926 eura, zaostale plate, zarade po godini staža, akcije i drugo.
– Crna Gora je država socijalne pravde i pravičnosti, pa rukovodeći se tim postulatom od Vlade Crne Gore tražimo da do zakonskog roka tj. do 3.decembra 2023.godine podnese izmjene i dopune Zakona o Penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO). Kao organizacije civilnog društva i građani moramo zaštititi svoja prava, pookrenućemo i zatražiti preispitivanje ove i ovakve sudske odluke pred svim domaćim instancama, dodali su u Inicijativi. Kada iscrpimo pravo kod domaćih organa, Ustavnost i zakonitost ćemo otvoriti pred međunarodnim adresama odnosno pred sudom u Strazburu – zaključili su potpisnici Inicijative.