Spremni smo da dodatno uložimo i proporcionalno našem vlasništvu pokrijemo dospjele obaveze Instituta “Simo Milošević”, odnosno gubitke u iznosu od osam miliona eura, rekao je manjinski akcionar, vlasnik Vila Oliva Žarko Rakčević.
Ovaj scenario, kako je rekao, podrazumijeva izbor profesionalnog odbora direktora, izvršnog direktora, partnerski odnos akcionara i punu transparentnost poslovanja.
Kaže da Plan restruktuiranja ima nerealne procjene.
“Predimenzionirana investicija u drugu fazu, sa prodajom kompletne prve faze je nešto što je neprihvatljivo. Nećemo ovo podržati na Skupštini akcionara ovako kako je sada postavljeno. Pozivamo većinskog vlasnika i autore plada da još jednom sagledaju naše na zakonima i na evropskim iskustvima zasnovane predloge. Hoćemo da izvršimo neophodne lorekcije u Planu rekonstruisanja i da na partnerski i fer način postavimo Institut na zdrave noge u korist svih”, istakao je Rakčević.
Odgovarajući na pitanja novinara, rekao je da je tačno da se ne slaže sa Planom ali da je prodaja akcija posljednja opcija, jer su spremni da daju doprinos da Institut izađe iz ovih problema.
Nekorektnim i nezakonitim odlukama je, kako kaže Rakčević, došlo do ovoga.
Rakčević je kazao da Vlada planira da proda kompletnu prvu fazu Instituta, a da su rekonstrukciju druge faze planirali po cijeni od 1.270 eura po kvadratu, dok je projektovana vrijednost gradnje stana na Veljem brdu 1.000 eura po kvadratu.
Tokom press konferencije Rakčević je podcrtao da manjinski akcionari Instituta Igalo nisu zadovoljni Panom restruktuiranja tog preduzeća i neće ga podržati na Skupštini akcionara. Nijesu zadovoljni prodajom prve faze Instituta, kao ni rekonstrukcijo, po, kako ističe, pretjeranim cijenama, piše rtcg.me.
“Dugo smo u ovom biznisu i znamo kako se kreću cijene u gradjevinskoj industriji. Smatramo da su cijene rekonstrukcije naduvane. Plan restruktuiranja sa nerealno procijenjenom predimenzioniranom investicijom u II fazu, sa prodajom prove faze i vjerujemo moguće neturističke valorizacije Institutovog zemljišta poslije konačnog povraćaja i usvajanja planskih dokumenata nećemo podržati na skupštini akcionara. Pozivamo većinskog vlasnika i autore plana da još jednom sagledaju naše na zakonima Crne Gore i na evropskim iskustvima zasnovane predloge i da partnerski i fer postavimo Institut na zdrave noge u korist svih građana”, istakao je Rakčević.
Kaže da HTP Vile Oliva u cilju sprečavanja stečaja Instituta kao opciju mogu podržati odluku i o otvorenoj dokapitalizaciji – emitovanju novih akcija u vrijednosti 23, 5 miliona eura i proporcionalno učestvovati u procesu kojim bi se partnerski i odgovorno pokrile sve dospjele obaveze.
“I još jednom spasio Institut od stečaja”, naveo je Rakčević.
Kako je istakao spas i dugoročna održivost Instituta su realno mogući i imaju alternativu i bez “predimenzionirane državne pomoći od 69 miliona eura samo za rekonstrukciju druge faze”.
“Od ukupno 106, 8 miliona eura pomoći. Institut može živjeti i napredovati i bez Planom predviđene podaje nekretnine faze jedan i dječijeg odjeljenja”, naveo je Rakčević.
Istakao je da je plan koncipiran tako da se umjesto priče o afirmaciji privatno-javnog partnerstva postavlja cilj da se odmah u januaru 2025. godine istisnu manjinski akcionari.
“Prvi korak podrazumijeva da se svi manjinski akcionari njih 43,5 odsto izmire sa 9,6 miliona eura, a onda da se za tri puta veći iznos 28,26 miliona prodaju prva faza – glavna zgrada, Soliter, E odjeljenje i Dječije odjeljenje. Kad se prodaju ti objekti početkom 2025. godine onda će se odmah naredne godine rješavati pretvaranje prava korišćenja u pravo svojine nad zemljištem, na čemu su manjinskei akcionari godinama instistirali”, kazao je Rakčević.