Bivši zaposleni DOO „Albona” Podgorica u stečaju obratili su se medijima zbog, kako su kazali, višegodišnjeg ignorantskog odnosa Ministarstva rada prema bivše zaposlenima tog preduzeća.
Kazali su da su podnijeli zahtjev za isplatu neisplaćenih potraživanja kod navedenog društva Fondu rada početkom 2024. godine, piše Pobjeda.
– Zbog nemogućnosti da ostvare prava iz radnog odnosa i zbog ćutanja administracije, kao i nemogućnosti da budu primljeni kod Ministarke rada i socijalnog staranja Naide Nišić i pored više upućenih zahtjeva i molbi za prijem preko svog punomoćnika Gorana Ćulafića, dipl.pravnika iz Berana, dana 16.12.2024. godine u telefonskoj komunikaciji postigli su dogovor da se obrate sredstvima javnog informisanja kako bi na taj način skrenuli pažnju na svoje probleme i nemogućnost naplate zaostalih potraživanja, te ujedno probude savjest i svijest zaposlenih i institucijama zaduženim za rješavanje radničkih problema – stoji u saopštenju ovih radnika koje je u njihovo ime dostavio punomoćnik Ćulafić.
Napominjem, rekao je njihov punomoćnik, da je kod DOO Albona” Podgorica pokrenut stečajni postupak 2013. godine, nakon što je zbog neizmirenja obaveza od strane Poreske uprave došlo do pečaćenja objekta i zabrane rada ovog društva.
– Stečajni postupak je okončan 2016. godine, te je podnošenjem konačnog izvještaja stečajnog upravnika utvrđeno da iz stečajne mase stečajnog dužnika DOO ,,Albona“ u stečaju nema sredstava za isplatu potraživanja bivše zaposlenih radnika zarada za period od 1.04.2013. godine do pokretanja stečajnog postupka kao ni doprinosa za obavezno PIO koji su prijavljeni Poreskoj upravi Crne Gore. Nakon okončanja stečajnog postupka oko 160 bivše zaposlenih radnika većinom iz Nikšića, podnijelo je zahtjev Fondu rada kao javnopravnom organu koji je osnovan upravo radi isplate potraživanja koja su im ostala neisplaćena prestankom radnog odnosa, ne svojom kriviciom, tj. zbog pokretanja stečajnih postupaka – stoji u saopštenju.
Od tih 160 podnesenih zahtjeva pozitivno je riješeno, navodi se, veoma mali broj dok je veći broj dobio rješenja kojim se odbijaju zahtjevi zbog toga što im je radni odnos prestao prije pokretanja stečaja, a ne na dan pokretanja stečaja, kako je to propisano Zakonom o radu i Zakonom o fondu rada.
– U toku 2021. i 2022. godine Fondu rada obratili su se bivše zaposleni iz Berana, Danilovgrada, Pljevalja i dio bivše zaposlenih iz Nikšića, koji od dana okončanja stečajnog postupka nijesu podnosili zahtjeve za isplatu. Iako su zahtjevi podneseni pet do šest godina zakašnjenja, isti su shodno Zakonu i izdatim potvrdama stečajnog upravnika u gotovo 90 odsto slučajeva usvojeni i izvršena je isplata na tekuće račune svakog podnosioca ponaosob. U saznanju da su njihovi kolege ostvarili pravo na isplatu, obratili su se punomoćniku Culafiću radi zaštite svojih prava, te podnošenja novog zahtjeva, a sve iz razloga što je 2020.godine došlo do izmjene zakonskih propisa, tj. da je navedenim Zakonom o radu propisano da pravo na isplatu neisplaćenih potraživanja pripada pored onih kojima je radni odnos prestao na dan pokretanja stečajnog postupka i onima kojima je radni odnos prestao šest mjeseci prije pokretanja stečajnog postupka – navodi se u saopštenju.
Samim tim novodonesenim zakonom su, dodaje se, proširena prava radnika stečajnih povjerilaca pa i ovih radnika koji ponovo traže svoja prava, jer u suprotnom bi bila povrijeđena njihova prava kao i načelo jednakosti garantovano Ustavom Crne Gore, a ujedno bi došlo, stoji u saopštenju, do povrede povelje o ljudskim pravima i slobodama, kao i diskriminacije i različitog postupanja i donošenja odluka u istoj pravnoj stvari.
– Zbog svega navedenog ukoliko u narednim danima ne dode do traženog sastanka sa Ministarkom Nišić, bivše zaposleni podnosioci zahtjeva organizovaće proteste okupljanjima – mime proteste, te ako i tada ne bude pomaka u rješavanju njihovih zahtjeva, donijeće odluku o radikalizaciji porotesta sve do ispunjenja njihovih zahtjeva. Napominjemo i to da smo upoznati sa činjenicom da je Fond rada već duži vremenski period u VD stanju zbog nemogućnosti izbora direktora, tj. zbog očiglednih opstrukcija članova Upravnog odbora kojih je devet, dok je broj zaposlenih 10, što jasno govori da se sredstva prikupljena i namijenjena isplati radnika žrtava tranzicije troše na one koji su po partijskoj osnovi imenovani da upravljaju i rješavaju zahtjeve podnosilaca, medutim, umjesto toga dobili smo opstrukciju i trošenje radničkih sredstava na zarade sobodno možemo reći partijskih uhljeba – navodi se u saopštenju.
Sve naprijed navedeno jasno ukazuje da je došlo do, naveli su, urušavanja jednog javnopravnog organa zaduženog da rješava probleme radnika žrtava tranzicije, koji ne mogu dobiti ono što su svojim radom zaradili.
– Dok takođe imamo bivše zaposlenih koji ne mogu ostvariti pravo na starosnu, invalidsku i porodičnu penziju zbog ograničavajućih normi sadržanih u Zakonu o fondu rada kao i Zakona o radu. Ovim putem još jedanput molimo Uvaženu Ministarsku Nišić za prijem predstavnika radnika. U potpisu Bivši zaposleni DOO „Albona” u stečaju – navodi se u saopštenju.