Na kraju februara ove godine u Crnoj Gori je bilo oko 15 odsto turista manje nego u istom periodu 2023, saopšteno je Portalu RTCG iz Nacionalne turističke organizacije (NTO). Po osnovu boravišne takse, kako navode, za dva mjeseca ove godine naplaćeno je oko 18 odsto prihoda manje nego u isto vrijeme prošle.
U NTO su zadovoljni posjetom u vrijeme novogodišnjih praznika ali je, kako ističu, nedostatak snijega onemogućio početak skijaške sezone i uticao na ukupni uspjeh zimske sezone. Poručuju da je u narednom periodu potrebno raditi na poboljšanju infrastrukture i diverzifikaciji turističke ponude kako bismo se bolje pripremili za buduće sezone i bili spremni na vremenske prilike poput ovogodišnjih. Cilj im je, kako kažu, stvoriti održivu zimsku turističku destinaciju koja može privući goste i kada se suočavamo sa nedostatkom snijega.
Prema anketi NTO turistički poslenici su prilično optimistični kada je u pitanja ljetnja turistička sezona.
Ukazuju na podatke Uprave za statistiku Monstat, prema kojima je u kolektivnom i individualnom smještaju tokom januara ove godine ostvareno 49.363 dolazaka turista, što je oko 16 odsto manje turista u odnosu na isti period prethodne godine, a ostvareno je 384.203 noćenja, što je oko 18 odsto manje u odnosu na isti period prethodne godine”, kazali su nam iz NTO.
Dodaju da je na osnovu nezvaničnih podataka o turističkom prometu u opštinama, koje dostavljaju lokalne turističke organizacije, 29. februara 2024. godine u Crnoj Gori boravilo je 18.705 turista, što predstavlja ostvarenje od 85,74 odsto u odnosu na uporedni podatak prethodne godine i rast od 87,11 odsto u odnosu na odgovarajući period 2019. godine.
Pojašnjavaju da zimska turistička sezona u Crnoj Gori ima dva dijela, onaj koji se tiče novogodišnjih praznika i drugi dio, koji se odnosi na skijašku sezonu.
“Prvi dio sezone je prošao odlično zahvaljujući bogatim programima lokalnih turističkih organizacija, naročito na primorju. Nažalost, nedostatak dovoljne količine sniježnih padavina onemogućio je početak skijaške sezone i uticao na ukupni uspjeh zimske sezone. U narednom periodu je potrebno raditi na poboljšanju infrastrukture i diverzifikaciji turističke ponude kako bismo se bolje pripremili za buduće sezone i bili spremni na vremenske prilike poput ovogodišnjih. Naš cilj je stvoriti održivu zimsku turističku destinaciju koja može privući goste i kada se suočavamo sa nedostatkom snijega”, saopštili su nam iz NTO.