Najava povećanja PDV-a na 15 odsto za hotelijere nije opravdana, kaže turizmolog Rade Ratković i dodaje da je ta privredna grana osjetljiva na promjene u cijenama.
„Što se tiče organizovanog turizma, to je turizam preko tur operatora, ona je donešena u nevrijeme jer su već u septembru i avgustu napravljeni ugovori, kalkulacije su napravljene na bazi stare stope PDV-a, ona se sada više ne može mijenjati jer to je sada ušlo u elektonske kataloge. Tako da će to biti jedan udar na prihode i na samu cijenu turističke usluge“, kazao je Ratković, piše gradski.me.
Ekonomski analitičar Mirza Mulešković upozorava da će sa većim PDV-om, biti smanjena konkurentnost privrede.
„Moramo da znamo da ako bi upoređivali našu turističku ponudu sa ponudom regiona da se ne odvajamo u značajnoj mjeri od komšija pa samim tim moramo da nađemo drugi modalitet da budemo pristupačniji turistima“, kazao je Mulešković.
Ističu da su mnogi manji hoteli već u procesu preregistracije, kako bi izbjegli da plaćaju PDV u iznosu od 15 odsto.
„Recimo mali jedan hotel od 30, 40 soba je plaćao do sada po starom sistemu 70.000 na smještaj goodišnje, sad će plaćati 150, a smanjena je stopa na restoranske usluge, prije je plaćao 6.500 hiljada a sada će plaćati 5.000, znači uštedjeće na restoranu 1.500 a ovamo će 75.000 da bude u minusu“, objašnjava Ratković i dodaje:
“Ali postoji ona druga strana koja može da bude opasna – to je otvaranje velike zone u neformalnom sektoru jer na ovaj način da bi sačuvali svoju konkurentnost i poslovanje neki će se možda odlučiti i za taj korak“.
Mulešković smatra da je Vlada odlučila da poveća PDV bez konsultacija, kako bi popunila rupe u budžetu, a Ratković je saglasan da nije bilo dijaloga sa hotelijerima. Zato je, umjesto većeg PDV-a, trebalo naći rješenje kako naplatiti porez od onih koji se bave privatnim smještajem.