Pomaka ima, ali zimski red letjenja uslov za bolje rezultate

Piše: Objavljeno: 23/01/2025
featured image

Foto: Aerodromi Crne Gore

Crna Gora je, naročito zimi, loše povezana po pitanju avio saobraćaja. Sve češće se ka evropskim destinacijama putuje ne samo iz Tirane, već i Dubrovnika i Prištine. I to se, ocjenjuje za Radio Crne Gore vazduhoplovni analitičar Alen Šćuric, mora što prije mijenjati.

Rješenje je da se uspostavi PSO ili zimski red letjenja, jer bez toga, poručuje, nema budućnosti avio saobraćaja kod nas. Ukazuje da takav dokument postoji i da se može, kategoričan je, implementirati odmah.

Crna Gora je mala država, koja i pored turizma kao strateške grane ima mali potencijal za razvoj avio saobraćaja. Drugi hendikep je što je okružena velikim gigantima, aerodromom u Tirani koji je opslužio sedam miliona putnika, Dubrovnik tri i Priština milion u 2024. godini, i sva tri imaju veliki broj linija, destinacija, niskobudžetnih kompanija. To je za naš Radio ocijenio vazduhoplovni analitičar Alen Šćuric.

“Sva ta tri aerodroma oduzimaju putnike Crnoj Gori. Pojedini djelovi Crne Gore putuju preko tih aerodroma”, naveo je Šćuric.

Činjenica je, kaže, da je Crna Gora tokom ljeta dobro avio povezana, čak i znatno više u odnosu na veličinu. Zimi je situacija suprotna. Nepovoljno je i što se Ryanair povukao sa crnogorskog tržišta tokom zime.

“No i pored toga uspjeli su Aerodromi da evidentiraju više putnika nego prethodne zime. Primjera radi, zvanični podaci su da je u decembru u Podgorici bilo hiljadu putnika više. U Tivtu takođe. Tako da tu sve čestitke Aerodromima Crne Gore koji su uspjeli anulirati jedan tako veliki minus nakon odlaska Ryanair”, dodaje on. 

Ključno je, poručuje naš sagovornik, da tokom zime avio povezanost bude bolja, a to se rješava uspostavljanjem tkz. PSO-a, odnosno zimskog reda ljetenja, prvenstveno, kako navodi, ka Cirihu, Frankfurtu, Amsterdamu, Patizu, Rimu. 

“Bez toga nema budućnosti zrakoplovstva zimi. Bez toga će povezanost pasti na simboličan broj letova AIR Srbije, Austriana i Turkisha, a to je tragedija za Crnu Goru.”

Šćuric podsjeća da je 2020-te bio u timu koji je radio PSO za Crnu Goru na zahtjev NTO, koja je, naglašava, kasnije odustala od tog rješenja.

“On u Crnoj Gori postoji, on je gotov i može se maltene implementirati odmah. Čuo sam da će se možda raditi novi, ali ne znam ni kada ni ko će ga raditi. To nije pretjerano velik posao, od mjesec ili dva za dva, tri radnika ministarstva koji treba da sprovedu načela koja traži EU. Nije ga teško napraviti. Ima ga u zemljama regiona i može se prepisati doslovce. Ako se uključi sve može se sprovesti do sledeće zime, tako da ima i te kako dovoljno vremena za to”, kazao je. 

Sadašnja situacija nije sjajna.

Podaci pokazuju da građani Crne Gore moraju do Tirane kako bi odletjeli ka evropskim destinacijama, jer primjera radi Ryanair iz susjedne Albanije leti ka 26 gradova, a Wizzair u više od 50.

Creative
Društvo
Kolumne
Ostalo
Posao
Uncategorized
Vijesti
Zabava

Ostavi komentar

(Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *)