Poljska kompanija Bumech koja je pokrenula spor protiv Luke Bar, tražeći da sud utvrdi da im nijesu dužni 6,9 miliona eura za skladištenje rude te da je Luka nezakonito sprovela vansudsku prodaju radi naplate dijela duga, trebalo je da kupi kompaniju Uniprom metali, a kao znak dobre volje od ove kompanije je kupila oko 80.000 tona rude koje su bile skladištene u Luci.
To je pred sutkinjom Privrednog suda Ninom Jovović kazao Poljak Pjotr Hetnar koji, kako je naveo, nije bio stalno zaposlen u Bumechu, već je bio angažovan kao spoljni savjetnik u projektu kupovine Uniprom metala, piše Pobjeda.
Kupovina firme
Kako nije došlo do sporazuma o kupovini firme, njegov angažman u Bumechu je završen krajem 2021. godine. Na pitanje suda da li je nakon toga dobijao mailove od Luke Bar, Hetnar je kazao da se ne sjeća, dodajući da mu je službeni e-mail nalog ugašen nakon završetka angažmana.
– Došli smo da kupimo firmu, a bočna posljedica toga je bila kupovina rude po principu da je obaveza Bumecha bila da plati rudu i pronađe brod za utovar, a da Uniprom u okviru te cijene rudu pretovari na brod – kazao je Hetnar.
Kako ruda nikad nije otpremljena sa terminala Luke, a Bumech nije plaćao troškove skladištenja koji su počeli da se obračunavaju od januara 2022. godine, Luka je iz drugog puta prodala boksit za 2,8 miliona eura, nakon što je prvi pokušaj za prodaju po cijeni od 4,8 miliona eura propao. Na tužbu Bumecha iz Luke su odgovorili protivtužbom tražeći naplatu preostalog duga od 4,1 milion eura.
Hetnar je kazao da su na sastanku u Luci Bar ukazali da nakon kupovine Uniproma planiraju da razvijaju ovaj biznis u većem obimu, kao i da se ugovor koji je krajem decembra potpisao direktor Bumecha Andrej Budžak sa Lukom nije odnosio na spornih 80.000 tona, već na buduću saradnju.
Komercijalni direktor Luke i zamjenica, Vladimir Banović i Lidija Spičanović, svjedočeći pred sudom kazali su da ih je Bumech obavijestio da je kupio rudu od Uniproma, za koju je do kraja 2021. godine bilo obezbijeđeno besplatno skladištenje u Luci. Naveli su da su Bumechu poslali ugovor sa istim komercijalnim uslovima kakve je imao Uniprom, koji je inicijalno potvrdio da je ruda prodata Poljacima, a nakon izvjesnog vremena povukao tu izjavu.
„Iznenađenje“
O tome su, kako su naveli, obavijestili i predstavnike Bumecha koji su bili iznenađeni takvim stavom dodajući da su rudu platili 3,4 miliona dolara za šta su poslali i dokaz. Poljaci su potpisan ugovor o saradnji sa Lukom poslali krajem 2021, nakon čega su ih, kako su naveli svjedoci, u više navrata obavještavali da od 1. januara kreće obračun skladišnine za rudu, na šta nije bilo odgovora. Naveli su da su sa Hetnerom početkom 2022. godine pokušali da organizuju sastanak, do kojeg nije došlo, dodajući da je ugovor, potpisan sa njihove strane, Poljacima upućen početkom marta zajedno sa fakturama za skladištenje rude za januar i februar. Banović je kazao da, iako u ugovoru nije bila precizirana količina rude jer se tada govorilo o kupovini kompletne imovine Uniproma, smatra da je ugovorom bilo obuhvaćeno i spornih 80.000 tona. Banović negira da je Poljacima poslat potpisan novi ugovor, navodeći da su komercijalni uslovi identični, te da je jedina razlika u članu koji su izuzeli iz ugovora kada je postalo izvjesno da Bumech ipak neće kupiti Uniprom metale.
Spičanović je navela da su pokrenuli proceduru za raskid ugovora kada su procijenili da se vrijednost duga približava vrijednosti rude, nakon čega je Bumech ponudio da plati određeni iznos koji Luka nije prihvatila, jer je bio znatno ispod fakturisanog. Potpisan ugovor su Poljacima vratili tek u martu, jer su, kako je objasnila Spičanović, morali da dobiju verifikaciju Odbora direktora, koji se te godine rjeđe sastajao zbog pandemije.
Na prethodnom ročištu je svjedočio i direktor Luke Bar Ilija Pješčić koji je kazao da su bili fizički onemogućeni da prihoduju od pretovara drugih roba, jer je ova ruda zauzimala trećinu prostora za rasuti teret. Kazao je da nijesu mogli da odgovore na brojne upite klijenata, zbog čega su pretrpjeli ogromnu štetu, jer su mjesečno od pretovara drugog tereta mogli prihodovati preko 250.000 eura.
Direktor Bumecha Budžak je pred sudom naveo da su Unipromu platili rudu, što je uključivalo sve troškove do ukrcaja na brod, zbog čega smatraju da nijesu dužni da Luci plate skladištenje. On spori da ugovor uopšte postoji, navodeći da postoje dva različita ugovora – jedan koji su oni potpisali, i drugi koji im je stigao potpisan iz Luke.
Iduće ročište zakazano je za polovinu juna kada bi trebalo da budu saslušani predsjednik Bumecha Marcin Sukovski i Dragutin Niković iz Luke Bar koji je takođe bio uključen u komunikaciju sa Poljacima.