Podrška EU za nevladine organizacije od pola miliona eura

Piše: Autor portal Objavljeno: 29/07/2023
featured image

Foto: Ilustracija, pexels

Projekti 39 nevladinih organizacija dobili su podršku ReLOaD programa za ideje koje će direktno unaprijediti kvalitet života lokalnih zajednica. Između ostalog, Pljevlja će dobiti botaničku baštu, Kolašin funkcionalno sportsko penjalište, a Podgorica i Zeta radionice koje će pripremiti djecu sa autizmom za školu. Nikšić dobija mobilne timove podrške za osobe sa invaliditetom, a Herceg Novi podsticaj za razvoj ženskog preduzetništva.

Na konkursima koji su bili otvoreni tokom aprila i maja, komisija je od 87 pristiglih aplikacija odabrala najuspješnije, u ukupnoj vrijednosti od 508.000 eura. Spisak svih podržanih projektnih ideja možete pronaći na ovom linku.

Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2) prepoznaje važnost rada nevladinih organizacija u omogućavanju kvalitetnog pružanja javnih usluga, ali i nedovoljnu saradnju lokalnih samouprava i civilnog sektora u regionu.

S tim u vezi, kroz ove grantove i transparentnu metodologiju, ReLOaD uspostavlja konkretna partnerstva opština i nevladinih organizacija, piše Pobjeda.

Projektna menadžerka ReLOaD2 programa u Crnoj Gori, Dženana Šćekić, navodi da je cilj programa veće učešće građana, pogotovo mladih, u procesima donošenja odluka.

– Više od stotinu projekata koji su podržani u okviru obje faze ReLOaD dokazuju da, uz povoljno okruženje, civilni sektor može da stvara zajednicu po mjeri građana i građanki na kreativan i inovativan način. Kreiran je prvi digitalni turistički vodič kroz Budvu, podržani Omladinski klubovi i brojne aktivnosti i inicijative mladih, otvorene pješačke staze na Bjelasici, Ljubišnji i Vranjini, osnovan prvi Društveni klub za osobe sa invaliditetom u Nikšiću, aktiviran Klub Penzionera u Andrijevici i još mnogo toga – rekla je Šćekić.

Šćekić podsjeća da je do 11. septembra 2023. otvoren i regionalni poziv za nevladine organizacije. Poziv predstavlja priliku za NVO sa Zapadnog Balkana da sarađuju i osmišljavaju projekte za osnaživanje mladih. Prioritetne oblasti su: volontiranje mladih, angažman unutar i među zajednicama, regionalna saradnja mladih i razmjena, te mobilnost mladih. Odobreni projekti dobiće sredstva u rasponu od 30.000 do 60.000 eura, a svi detalji dostupni su ovdje.

ReLOaD program finansira Evropska unija, a sprovodi UNDP u partnerstvu sa četrnaest lokalnih samouprava, udruženih u pet klastera.

Creative
Društvo
Kolumne
Ostalo
politika
Posao
Uncategorized
Vijesti
Zabava
Zdravlje

Ostavi komentar

(Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *)