Plastične kese ipak ne idu u zaborav, inspekcija uveliko “češlja” poslodavce

Piše: Objavljeno: 15/12/2024
featured image

Foto: Ilustracija, pixabay

Plastične kese i plastika za jednokratnu upotrebu prema zakonu o upravljanju otpadom zabranjene su od 20. oktobra. Nekima je, ipak, nošenje cegera u trgovinu stil života.

Među građanima ima i onih kojima skoro dva mjeseca nije bilo dovoljno da se naviknu na nova pravila, pa plastične kese nijesu zamijenili cegerima iako je u prodavnicama cijena ta dva artikla gotovo izjednačena.

Od početka primjene zakona o upravljanju otpadom krenule su i kontrole, piše rtcg.me.

Do sada ih je, kako je za Radio Crne Gore saopštila tržišna inspektorka Slobodanka Vuković, bilo 660. 

Takođe je utvrđeno i 19 nepravilnosti kod trgovaca koji nisu uskladili poslovanje sa zakonom.

Inspektori su bili i oštri u kažnjavanju, pa su za četiri privredna subjekta, navela je naša sagovornica, izdali rješenja o upravnom postupku.

“Njima je zabranjena dalja distribucija i stavljanje na tržište, plastičnih proizvoda koji se odnose na plastični pribor za jednokratnu upotrebu, plastičnih slamčica i štapića za uši. Tom prilikom smo stavili van prometa 5658 pakovanja štapića za uši, 126 pakovanja plastičnih slamčica, 399 pakovanja pribora za jelo za jednokratnu upotrebu i zabranili stavljanje na tržište ovih Posebnom uredbom koja je u službenom listu objavljena početkom novembra, definisano je da prodavac plaća naknadu od 0,03 centa po prodatoj kesi”, pojasnila je Vuković.

Vuković o količini prodatih svakog mjeseca obavještava Agenciju za zaštitu životne sredine.

Prvi izvještaj, rečeno je Radiju Crne Gore u toj instituciji, već pristiže, ali će, kako su kazali, nakon obrade, naredne sedmice saopštiti i koji su finansijski efekti od uredbe

Poslije toga sačiniće rješenja i novac, kako je propisano, proslijediti Ekofondu.

Creative
Društvo
Kolumne
Ostalo
Posao
Uncategorized
Vijesti
Zabava

Ostavi komentar

(Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *)