Otvaranje novog energetskog koridora za region Jugoistočne Evrope nova razvojna šansa CG

Piše: Objavljeno: 04/02/2023
featured image

Foto: gov.me

Otvaranje novog energetskog koridora za region Jugoistočne Evrope u okviru Južnog gasnog koridora jenova razvojna šansa Crne Gore – ocijenjeno je na 9. ministarskom sastanku Savjeta Južno-gasnog koridora i Prvog ministarskog Savjeta za zelenu energiju u Bakuu u Azerbejdžanu.

Potpredsjednik Vlade za regionalni razvoj i ministar kapitalnih investicija u tehničkom mandatu Ervin Ibrahimović, koji je u dvodnevnoj posjeti ovoj državi, kazao je da, kako je navedeno u saopštenju, zelena tranzicija jeste nova globalna realnost koja može osigurati i globalni progres.

Naglasio je da je je strateško opredjeljenje Crne Gore, uvažavajući obaveze koje naša država ima kao potpisnica Pariskog sporazuma i kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, da razvoj sektora energetike zasnivamo na principima dekarbonizacije i zelene energetske tranzicije.

– To znači da Crna Gora planira svoj energetski razvoj kroz povećanje udjela energije iz obnovljivih izvora, povećanje energetske efikasnosti, modernizaciju energetskog sektora i primjenu novih tehnologija, kao i izgradnju infrastrukturnih objekata za povezivanje sa susjednim energetskim sistemima.  S obzirom na to da Crna Gora ima značajne potencijale obnovljivih izvora energije, kao što su hidropotencijal, potencijal vjetra, sunčevo zračenje, naš prioritet je bila i ostaje proizvodnja obnovljive i čiste energije. Zahvaljujući podršci EBRD radimo na pripremi Zakona o obnovljivim izvorima energije, koji treba da stvori pretpostavke i za tržišni mehanizam uključivanja privatnog sektora – naveo je Ibrahimović.

EU je, prema njegovim riječima, prepoznala napore koje Crna Gora ulaže u harmonizaciji nacionalne legislative u ovoj oblasti.

– Energetska zajednica ocijenila je našu državu kao najuspješniju u ovom procesu – istakao je Ibrahimović.

Ministarstva Crne Gore, Hrvatske, Albanije nadležna za oblast energetike pokrenula su, podsjetio je, inicijativu za izgradnju Jadransko-jonskog gasovoda potpisivanjem Ministarske deklaracije 25. septembra 2007. godine u Zagrebu. 

– Naknadno je inicijativi pridružena i Federacija Bosne i Hercegovine. Projektom Jadransko-jonskog gasovoda planirano je da se gasovodom poveže albanski grad Fiera i hrvatski grad Split, prolazeći pri tome kroz teritorije Crne Gore. Implementacija ovog projekta, koji predstavlja integralni dio Trans-jadranskog gasovoda, omogućava otvaranje novog energetskog koridora za region Jugoistočne Evrope u okviru Južnog gasnog koridora, sa ciljem uspostavljanja novog pravca snabdijevanja prirodnim gasom sa Bliskog istoka i Kaspijskog regiona – naveo je Ibrahimović.

Za ovaj projekat je pripremljen Idejni projekat finansiran bespovratnim sredstvima Evropske komisije kroz mehanizam Investicionog okvira za Zapadni Balkan i nedavno je ministarstvo kapitalnih investicija pokrenulo ovo pitanje nakon čega je dobijena saglasnost Vlade za formiranje zajedničkog regionalnog preduzeća, sa sjedištem u Splitu, koje će upravljati ovim projektom.

– Postojeću energetsku krizu, kao novu nametnutu realnost, treba iskoristiti da se pokrenu nove incijative za privrednu saradnju, razmjenu znanja i iskustava, te podsticanje inovacija koje su osnova zelene tranzicije, jer samo ekonomski stabilni, možemo biti garant političke stabilnosti regiona, pa i Evrope – ocijenio je Ibrahimović.

Creative
Društvo
Kolumne
Ostalo
Posao
Uncategorized
Vijesti
Zabava

Ostavi komentar

(Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *)