Omladinski centar osnažuje mlade iz RE zajednice da nastave obrazovanje

Piše: Objavljeno: 16/12/2024
featured image

Foto: PR Centar

Pedesetoro djece iz romske i egipćanske zajednice, kroz 20 radionica, prošlo je kroz aktivnosti Omladinskog centra Roma/Romkinja i Egipćana/Egipćanki, koji je počeo sa radom u februaru, a čiji je glavni cilj osnažiti mlade iz te zajednice da nastave obrazovanje, otključaju svoje potencijale i doprinesu razvoju društva.

To je saopšteno na pres konferenciji nevladine organizacije Mladi Romi Podgorice povodom završetka projekta “Omladinski centar Roma/Romkinja i Egipćana/Egipćanki”, koji je realizovan uz podršku Fonda za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava Crne Gore.

Voditeljka Omladinskog centra Roma/Romkinja i Egipćana/Egipćanki, Šejla Pepić, kazala je da je taj centar počeo sa radom u februaru i da predstavlja značajan korak i kutak za mlade u kojem su mogli da razviju pune potencijale, steknu vještine, uvide značaj i izaberu put obrazovanja, a sve u cilju aktivnog uklučivanja u društvene tokove.

“Omladinski centar Roma/Romkinja i Egipćana/Egipćanki je oformio jako dobru, kvalitetnu mladu grupu ljudi, koji su informisani i spremni kako individualno, tako i timski da nastave i da usmjeravaju svoje vršnjake o pravima i obavezama koje ih sleduju i obavezuju. Mladi su pokretačka snaga i oni su ti koji mogu biti primjer ostvarenim rezultatima budućim generacijama”, uvjerena je Pepić.

Zahvalila je na podršci Fondu za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava.

“NVO Mladi Romi Podgorice će nastaviti sa ovakvim i sličnim aktivnostima u cilju poboljšanja položaja RE zajednice u Crnoj Gori, o čemu će javnost blagovremeno biti obavještena”, kazala je Pepić.

Voditelj Omladinskog centra Roma/Romkinja i Egipćana/Egipćanki, Mensur Šaljaj, kazao je da je u toku godine održano 20-ak radionica sa mladima iz romske i egipćanske zajednice.

“Oko 50-ak djece iz romsko-egipćanske zajednice je prošlo kroz aktivnosti Omladinskog centra. Mladi su pokretači novih promjena u romskoj zajednci i raduje što su se aktivirali. Cilj je bio da otvorimo Omladinski centar Roma/Romkinja i Egipćana/Egipćanki kako bi ih pokrenuli i motivisali da nastave sa obrazovanjem. Zajedno možemo mnogo više, da promijenimo trenutnu situaciju, kojom nismo zadovoljni. Ako nas je više veće su šanse da se dogode željene promjene”, rekao je Šaljaj.

Kazao je da je on kao pripadnik Romske zajednice odbornik u Skupštini Glavnog grada i da se nada da će ta zajednica imati pedstavnika u državnom parlamentu, odnosno da će cenzus biti smanjen sa 0,7 na 0,35 odsto.

“Naša zajednice ima probleme i kada je riječ o stanovanju, zapošljavanju, obrazovanju. Ima pomaka, ali postoji mnogo toga gdje stanje može da se promijeni, samo je pitanje ima li političke volje, odnosno da li politički akteri zaista žele da pomognu pripadnicima romske zajednice. Ima pomaka kada je u pitanju obrazovanje. Imamo sjajnu saradnju sa ministarkom prosvjete, nauke i inovacija Anđelom Jakšić Stojanović. U toku ovo godine napravili smo novu obuku za saradnike u socijalnoj inkluziji u obrazovanju, a uspješno je završilo 13 pripadanika iz romske i egipćanske zajednice”, naveo je Šaljaj.

Očekuje da će sve više mladih iz romske i egipćanske zajednice iči u srednje škole, a kasnije i na fakultete.

Učesnica radionice, Santina Avdula, naglasila je da su Romkinje i Egipćanke višestruko diskriminisane i ukazala na položaj djevojčica i probleme sa kojima se suočavaju, a to su nasilje, ugovoreni brakovi i nizak nivo obrazovanja, što ih sve vraća u krug siromaštva.

“Vjerujem da će NVO Mladi Romi Podgorice nastaviti da podržava i osnažuje mlade. Omladinski centar jako znači da se mi vršnjaci bolje upoznajemo i prihvatamo jedni druge”, rekla je Avdula.

Učenik devetog razreda Osnovne škole “Božidar Vuković Podgoričanin” i učesnik radionica, Bajram Krasnić, smatra da je glas mladih jako važan, da su oni potrebni relevantnim institucijama, jer su pokretači promjena koje će unaprijediti položaj pripadnika romske i egipćanske zajednice.

“Obrazovanje smatram ključnim za naš uspjeh. Planiram da nastavim školovanje i trudiću se da budem primjer kako vršnjacima iz svoje zajednice, tako i većinskom stanovništvu. Vjerujem da svojim zalaganjem možemo pokazati da smo sposobni ostvariti zapažene rezultate, samo ako dobijemo priliku. Pozivam nadležne institucije da nastave podržavati projekte poput ovoga Omladinskog centra. To su inicijative, koje mladima poput mene pružaju šansu da otključamo svoje potencijale i doprinesemo razvoju društva”, siguran je Krasnić.

Srednjoškolac i učesnik radionica, Elmedin Špatolaj, rekao je da mu je Omladinski centar jako značio da unaprijedi znanje i da ga je motivisao za nastavak obrazovanja.

“Jedan od rezutata je moja želja i spremnost da upišem fakultet. Mnogo je problema romske i egipćanske zajednice, a jedan od njih je diskriminacija i vršnjačko nasilje. Kada je riječ o obrazovanju postoji drastična razlika između RE populacije i većinske zajednice upisanih u osnovnu, srednju školu i na fakultete”, kazao je Špatolaj.

Potrebno je, smatra, kvalitetno obrazovanje jer ono pruža šansu da pripadnici romske i egipćanske zajednice budu ravnopravni građani i građanke.

“Siguran sam da će Omladinski centar Roma/Romkinja i Egipćana/Egipćanki nastaviti sa radom i svakodnevnom komunikacijom sa mladima i da ćemo biti nosioci velikh promjena u cilju poboljšanja položaja ove zajednice”, rekao je Špatolaj.

Creative
Društvo
Kolumne
Ostalo
Posao
Uncategorized
Vijesti
Zabava

Ostavi komentar

(Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *)