Kuća maslina u Baru već privlači mnogo gostiju

Piše: Objavljeno: 19/07/2024
featured image

Screenshot

Nedavno je u Starom Baru otvrena Kuća masline, dom barskih ali j crnogorskih maslinara koja će, prema riječima direktorice kuće doprinijeti većoj vidljivosti crnogorskog maslinovog ulja i proizvoda od maslina kao i pojačati proizvodnju ulja u narednom periodu.

“Maslina jeste uvijek vječna inspiracija i poseban simbol Bara, ali i Crne Gore. Za početak moram reći da je Kuća maslina možda i najželjnije iščekivano preduzeće u Baru, još od momenta gradnje objekta do realizacije. Sada sa sigurnošću i velikim optimizmom mogu najaviti da zaista počinje sa radom u punom kapacitetu, onako kako bi i trebalo i kako bi sve potencijale koje ova institucija, odnosno objekat ima, iskoristili u punom svijetlu i sjaju” kazala je ona za naš portal.


Ovaj objekat je prvenstveno posvećen maslini i maslinovom ulju, proizvodima od maslina (kao što su stone masline, namazi ili paste od maslina, suveniri od maslinovog drveta, dobijeni nakon regenerativne rezidbe starih stabala), brojni ostali poljoprivredni proizvodi koji oslikavaju autohtono bogatstvo, kaže Markoč.

“Sve ovo zaista oslikava genetski potencijal prirodnih resursa koji Crna Gora i Bar ima, a još uvijek je nedovoljno istraženo bogatstvo”, kaže Markoč.

Osim tradicionalnih proizvođača maslinovih ulja iz Bara, u ovom izložbeno-prodajnom prostoru će se naći neka maslinova ulja vrhunskog kvaliteta koja dolaze iz zona gdje do sada nije bilo tipično uzgajanje masline, gdje  nije postojala tradicija prethodnih vjekova i milenijuma kao što je to na području crnogorskog promorja. 


“Međutim, iako klimatske promjene obično donose ono loše, u slučaju maslinarstva donijele su pozitivan segment, a to je da se geografska zona rasprostranjenosti masline širi, pa je možemo uspješno uzgajati ne samo kao estetsku biljnu kulturu, nego i kao poljoprivrednu kulturu i u onim zonama koje su atipične za njen uzgoj. Na području Crne Gore vrlo se uspješno podižu maslinjaci, na području Tuzi, Zete, Podgorice, Danilovgrada, pa sam skoro imala prilike da posjetim jedan vrhunski maslinjak u Zeti i jedan u Biočima. Granica se svakako širi, što je prilika da se nađu i druge sorte, drugi sortiment” kaže Markoč.

Osim maslinovih ulja iz Bara i iz ostalih krajeva, voljela bih da pomenem i proizvođače barske kao što je maslinovo ulje „Barsko zlato“, „Olicinium“ , takođe barski proizvođač „Cekin“. Zastupljeni su i proizvođači iz Paštrovića – Buljarice.Trudila sam se da svaki segment Bara kao cjeline zaokružimo i kako ste lijepo rekli – Bar je na dvije čarobne obale, da zaista zastupimo i jezerski dio opštine. U prodajno-izložbenom prostoru Kuće maslina biće dostupni i riblji proizvodi, kao što su reprezenti Skadarskog jezera krap i ukljeva.


“Već smo uspjeli da ostvarimo vrlo uspješnu i konkretnu saradnju sa Kućom meda, čije je sjedište u Danilovgradu, a ima sličnu misiju i viziju kao Kuća maslina. Već smo razbili neke ideje u smjeru zajedničkog nastupa na tržištu i kreiranja proizvod koji bi izažao iz obje kuće. Biće to reprezentativan proizvod. Osim toga, uputili su nas i na individualne proizvođače koji imaju med vrhunskog kvaliteta i druge proizvode”, kazala je ona.

Kada je riječ o suvenirima, prvenstveno smo stavili pečat na suvenire od maslinovog drveta i to isključivo od maslinovog drveta koje se dobija nakon regerativne rezidbe starih stabala. Barski izlagači su dobro poznati ljudima koji prate sajmove u organizaciji Opštine Bar, TO Bar.

Stara maslina je pripala Kući maslina, kao instituciji i svako će reći – logično je da tako bude. 

“Moje je zadovoljstvo što je tako, ali moram reći i ogromna odgovornost, posebno imajući u vidu njeno sveobuhvatno kondiciono stanje i sve što je bilo u prethodnom periodu. Međutim, kao što ste svi imali priliku da vidite, Stara maslina je u znatno boljem zdrastvenom stanju. Vegetativni prirast koji je nastupio na proljeće je zaista sve ohrabrio i obradovao, drenažne mjere koje su sprovedene su snizile nivo podzemnih voda, tako da korijen masline više ne pliva u vodi koja se sakuplja. Takođe, rješen je problem nakupljanja površinskih voda. Sve agroteničke mjere koje se sprovode su strogo kontrolisane, a organizuju se u saradnji sa ekspertima na nacionalnom i intenacionalnom nivou, gdje su uključeni svi predstavnici lokane uprave i akademske zajednice i privrede”, zaključila je Markoč.

Creative
Društvo
Kolumne
Ostalo
Posao
Uncategorized
Vijesti
Zabava

Ostavi komentar

(Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *)