Kračković: Većina novinara i dalje prima zarade koje su ispod državnog prosjeka

Piše: Objavljeno: 22/01/2024
featured image

Foto: Mediabiro

U susret 23. januaru – Danu novinara Crne Gore, Sindikat medija Crne Gore organizovao je Forum za novinare pod nazivom “Gdje je novinarstvo danas”.

Forum je okupio predstavnike velikog broja crnogorskih medija koji su imali priliku da diskutuju o aktuelnim problemima sa kojima se suočavaju.

Na početku događaja, Predsjednik Sindikata medija Crne Gore, Radomir Kračković je sumirao koji su to glavni trendovi u medijskom sektoru koji su obilježili period od prošlogodišnjeg Dana novinara, pa do danas.

“Niska prosječna plata u odnosu na državni nivo je i dalje najveći problem novinara i medijskih radnika u Crnoj Gori, ali srećom prošle godine smo imali situaciju da je materijalni položaj značajnog broja novinara i medijskih radnika u Crnoj Gori popravljen zahvaljujući borbi zaposlenih i Sindikata. Ipak, materijalni položaj pogotovo zaposlenih u manjim privatnim medijima i lokalnim javnim emiterima, ostaje kao razlog za zabrinutost, a mi rješenje toga i drugih problema vidimo u usvajanju novog granskog kolektivnog ugovora. Ipak, tu dogovora sa poslodavcima i dalje nema, te ćemo mi ove godine po još jedan, posljednji put pokušati da dođemo do njega,” kazao je Kračković.

Sindikat medija je tokom prošle godine registrovao 16 slučajeva napada na novinare i medije. Srećom nije bilo fizičkih napada, ali navode da raste broj onlajn prijetnji, piše Mediabiro.

“Policija i tužilaštvo su riješili dio slučajeva, ali zabrinjava njihovo nereagovanje u određenim slučajevima iako se prijetnje pojedinim medijima i novinarima konstantno ponavljaju. Veliki izazov ostaje i rješavanje starih i najtežih slučajeva napada na novinare,” dodao je Kračković.

Značajno je što je ovom forumu prisustvovala i ministarka kulture i medija, dr Tamara Vujović, koja je saslušala sve iznesene probleme predstavnika medija i obećala da će nova Vlada i resorno ministarstvo biti posvećeni njihovom rješavanju.

“Posvećeni smo poboljšanju u oblasti medija i pokušavamo da kreiramo što bolju atmosferu za rad, o čemu svjedoči i usvajanje Medijske strategije 2023 – 2027 godine koja nam može služiti kao jedan sveobuhvatni putokaz kako da kreiramo taj povoljni ambijent i kako da se ostvare puna prava na slobodu medija, slobodu izražavanja i da se zadrži i obogati medijski sektor i da se razvija medijski pluralizam. Mi kao 44. Vlada smo predstavili set medijskih zakona kao prioritet svih prioriteta, mi obećavamo da ćemo taj proces dovesti do kraja u drugom kvartalu ove godine,” saopštila je Vujović.

Ministarka je naglasila da će Fond za medijski pluralizam biti od 0,2 posto od tekućeg budžeta.

“Vjerujemo da će ovo povećanje doprinijeti da se stvaraju teme od javnog značaja. To će osnažiti medije da postanu odgovorniji poslodavci i pomoći će im da opstanu. Sigurnost novinara je, takođe, ključna. Opterećuju nas neriješeni slučajevi iz prošlosti. Uvijek ću oštro osuditi svaki čin nasilja i zastrašivanja novinara…”, kazala je Vujović.

Kao predstavnik međunarodne zajednice na forumu je govorio šef odjeljenja za medije, obrazovanje i kulturu Ambasade SAD u Crnoj Gori, Stiven Drajkorn.

-Važno je poštovati vladavinu prava, ali brine me trend mržnje i prijetnji kojima su izloženi novinari. Uznemirujući su i mizogini napadi kojima su izložene novinarke. Imperativ je da se mediji odupru političkim pritiscima i afilijacijama. Oni ne trebaju služiti kao propagandno ili sredstvo sukoba..”, kazao je Drajkorn.

Creative
Društvo
Kolumne
Ostalo
Posao
Uncategorized
Vijesti
Zabava

Ostavi komentar

(Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *)