Kamatne stope neće padati: Alarm za privredu i donosioce odluka

Piše: Objavljeno: 08/12/2024
featured image

Foto: Ilustracija, pexels

Zbog inflacije, rizika od rasta cijena, globalne neizvjesnosti, kamatne stope narednih deset godina neće padati. To je zaključak samita guvernera regiona koji je održan u Beogradu.

I to, prema ocjeni ekonomskog analitičara Predraga Zečevića, nije dobra poruka onih koji vode monetarnu politiku.

“Situacija u eurozoni stabilizovana, inflacija je ispod dva odsto. Ja ću vas podsjetiti da je u Crnoj Gori inflacija oktobarska bila na nula odsto, i tako vas očekuju u novembru”, kaže Zečević.

Na visinu kamata utiče sigurnost na tržištu, ocijenjuje analitičar Mirza Mulešković, ali napominje da je od 2019, izbijanja COVID-a, kasnije rata u Ukrajini, globalna neizvjesnost promijenila i ekonomska, ali i kretanja u bankarskom sektoru, piše rtcg.me.

“Najava da neće doći do značajnijeg pada kamatnih stopa u nekom budućem periodu je takođe i opomena kako za donosioca odluka, tako i za privredu, ali i za građane. Danas očekuje  nešto što jeste mnogo skuplji život i nešto što će nam donijeti vjerovatno mnogo više razloga da vodimo računa o našoj potrošnji, a s druge strane, svim državama kako upravljaju sa javnim finansijama”, kaže Mulešković.

Da ima prostora da kamate budu niže, najbolje pokazuje, tvrdi Zečević, što banke u državama Zapadnog Balkana ostvaruju rekordne profite. A to je rezultat, kaže on,  visokih kamata i nadoknada za usluge. Stava je da bi, po ugledu na Hrvatsku i Italiju, trebalo oporezovati ekstra profit na depozite koji, primjera radi, u bankama koje posluju kod nas premašuje 5 milijardi eura.

“Mislim da ne trebaju guverneri da idu niz dlaku bankama, no da krenu putem Hrvatske koja je oporezovala depozite. I druga stvar, moramo da krenemo putem italijanske premijerke Đorđe Meloni, koja je uvela specijalni porez na ekstra profit bankarskog sektora od 40%. I taj novac od oporezivanja ekstra profita bankarskog sektora biće usmjeren za kupovinu prve nekretnine mladih ljudi”, kaže Zečević.

Poruka guvernera je, zaključuje Mulešković, opomena i za privredu koja dominantno investira i realizuje projekte iz kredita.

“To vam je još jedan, po znacima navoda, alarm. Kako za privredu, tako i za donosioce odluka. I jedna informacija koja treba da se uzme u razmatranje prilikom kreiranja svih politika kako bi se podržala privreda koja dugoročno treba da zdonese ekonomski rast i razvoj”, istakao je Mulešković.

Inače, prema posljednjoj analizi, s početka novembra, profit 11 banaka koje posluju u Crnoj Gori premašio je 136 miliona eura i za tri kvartala ove godine viši je za 24 miliona nego lani.

Creative
Društvo
Kolumne
Ostalo
Posao
Uncategorized
Vijesti
Zabava

Ostavi komentar

(Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *)