Kako će izgledati svjetska ekonomija 2030. godine

Piše: Objavljeno: 20/12/2024
featured image

Foto: Ilustracija, pixabay

Svjetski BDP će porasti za 40 odsto do 2030, a Kina će te godine postati najveća globalna ekonomija, zaključak je analize globalne finansijske institucije HSBC “Svijet u 2030”.

Ekonomije u razvoju sada čine veći deo svjetske ekonomije od razvijenih, i činile su više od polovine globalnog rasta, a taj udio će se povećati na 70 odsto u narednoj deceniji.

Kina će prema izvještaju “Svijet u 2030.” dati najveći doprinos globalnom rastu i biće najveća ekonomija 2030. sa 26 biliona dolara BDP-a godišnje, ali će Indija preuzeti prvo mjesto od Kine kao zemlja sa najvećom populacijom – od čak 1,513 milijardi stanovnika u odnosu na 1,441 milijarde Kineza, prenosi rtcg.me.

Indija će takođe imati i najoštriji ekonomski rast od svih zemalja iz prognoze HSBC. Indija će za svega deceniju postati treća najveća svjetska ekonomija, prognoziraju iz HSBC.

Amerika će 2030. biti druga najveća ekonomija sa 25,2 biliona dolara BDP, Indija treća sa 5,6 biliona, Japan četvrta sa 5,6 biliona, a Njemačka peta sa 4,9 biliona dolara godišnjeg BDP.

Pet od ukupno šest najbrže rastućih ekonomija su azijske – Indija, Bangladeš, Filipini, Pakistan i Vijetnam. Sljedstveno, najveći gubitnici naredne decenije će biti evropske razvijene ekonomije – Austrija i Norveška do 2030. neće biti u prvih 30 svjetskih ekonomija, a Danska ni u prvih 40.Analitičari HSBC su objasnili i da su smanjili negativni uticaj pada populacije u zemljama koje će imati najveći broj robota – među njima su Japan, Južna Koreja, Singapur i Njemačka.

Creative
Društvo
Kolumne
Ostalo
Posao
Uncategorized
Vijesti
Zabava

Ostavi komentar

(Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *)