Državni organi mimo zakona traže uvjerenja za točioce goriva na benzinskim stanicama

Piše: Objavljeno: 07/05/2023
featured image

Foto: Ilustracija, pixabay

Kada privrednici žele otškrinuti vrata EU ugledajući se na praksu savremenih zemalja, kočničari iz državnog aparata stoje na tom zaustavnom braniku. Tako bi ukratko opisali problem privrednika u Crnoj Gori na koje ukazuje Udruženje naftnih kompanija, izjavio je generalni sekretar tog udruženja Boris Spalević.

“Zapravo, primjedbe privrednika su usmjerene na decenijsko pogrešno tumačenje Zakona o prevozu opasnih materija, koji je transponovao u sebe međunarodni ADR sporazum, uz dalje pogrešno tumačenje i nepostojanje želje inspekcijskih organa da prihvate praksu i zakone EU. Kao što samo ime kaže, Zakon o prevozu opasnih materija se odnosi na učesnike u prevozu opasnih materija, ali Ministarstvo unutrašnjih poslova, to jest Direktorat za zaštitu i spašavanje, kao i Regulatorna agencija za energetiku i komunalne djelatnosti to gledaju i tumače drugačije u odnosu na praksu zemalju EU i ADR sporazum”, rekao je Spalević. 

Muke privrednika traju decenijama jer se neosnovano i bez zakonskog utemeljenja, kako tvrdi Spalević, svjesno i pogrešno tumače pojedini članovi zakona, pa se za učesnike u prevozu opasnih materija u drumskom saobraćaju, od inspekcijskih organa ubrajaju i prodavci-točioci goriva na benzinskim stanicama, što je pogrešno i bez zakonskog utemeljenja, piše rtcg.me.

“Ministarstvo unutrašnjih poslova, Direktorat za zaštitu i spašavanje, poziva se na to pravo po osnovu člana 32 i člana pet tačka 14, na koji se dalje nadovezuju inspekcijski organi REGAGEN-a, kada traže uvjerenje osposobljenosti za vršenje poslova utovara i istovara opasnih materija za točioce bijelih goriva na benzinskim stanicama. Namjerno zanemaruju da taj Zakon i članovi podrazumijevaju vršenje prevoza opasnih materija, utovar i istovar opasnih materija, promjenu vrste prevoznog sredstva, kao i zaustavljanje koje je prouzrokovano nezgodom ili saobraćajnim udesom, a da se to ne odnosi na vršenje poslova koje obavljaju točioci bijelih goriva na benzinskim stanicama”, tvrdi Spalević. 

Kako navodi, upravo takvo pogrešno tumačenje, ne samo da odstupa u tumačenju u odnosu na Evropski sporazum o međunarodnom drumskom prevozu opasnih materija već dovodi u problem angažovanje i upošljavanje nove radne snage, pogotovo tokom turističke sezone. 

“Jer poslodavci ne mogu zaposliti prodavca – točioca goriva, ukoliko nema položen taj sporni stručni ispit, dok REGAGEN to uslovljava dodatno i izdavanjem i produžetkom licence za maloprodaju, tako da ko od privrednika ne želi prihvatiti to nakaradno tumačenje zakona, gubi pravo i na licencu za rad. Ne postoji zakonski osnov u kojem je navedeno u bilo kojoj formi, pa ni u Programu obuke, da točioci bijelih goriva na benzinskim stanicama treba da imaju uvjerenje o osposobljenosti za vršenje poslova utovara i istovara opasnih materija, osim da je to obaveza za lica i vozače koji vrše transport i poslove utovara i istovara opasnih materija. U savremenim zemljama i članicama EU bijela goriva (benzini i dizeli) toče se skoro na svim benzinskim stanicima od vozača motornih vozila, koji nisu polagali ispit osposobljenosti za vršenje poslova utovara i istovara opasnih materija, a prema sadašnjem tumačenju zakona od strane inspekcijskih organa ako bi stranac ili građanin Crne Gore sipao sam gorivo u svoj automobil privrednici bi se našli u prekršaju. Ukidanjem ove poslovne barijere u velikoj mjeri će se uticati na rentabilnije poslovanje svih privrednih društava koja su morala do sada odvajati određena finansijska sredstva za plaćanje polaganja nepotrebnih ispita točiocima bijelih goriva, a u velikoj mjeri će se olakšati poslodavcima da zaposle poželjnu radnu snagu sa znanjem stranih jezika prvenstveno tokom turističke sezone te će se pored ukidanja ove očigledne barijere, stvoriti i lakši uslovi za rad, te i brža i bolja usluga na benzinskim stanicama”, kazao je Spalević. 

“Sve u svemu, Crna Gora bi izgleda u Evropu, ali po samo ‘po balkanskim pravilima’ i svojevoljnom tumačenjima međunarodnih zakona. Privrednici ispaštaju jer se zbog bespotrebnih poslovnih barijera bore protiv državne administracije i mnogobrojnih bespotrebnih i neosnovano velikih nameta, dok komisije u ovom slučaju očigledno vide samo svoj interes i tu se priča završava ili tek počinje”, tvrdi Spalević.

“Šta bi na sve ovo rekao jedan građanin EU da vidi kako se u Crnoj Gori zabranjuje samouslužno sipanje goriva ili još gore, da bi odgovorao ako bi sam sipao gorivo u svoje vozilo, neka sami građani sude. A privrednici će nastaviti ‘borbu sa inspekcijskim vjeternjačama’ sve dok neko razuman i odgovoran u MUP-u ne kaže da se obustavi ova inspekcijska bahatost i da zakon počne da se primjenjuje u skladu sa ispravnim tumačenjima”, kaže Spalević. 

Creative
Društvo
Kolumne
Ostalo
Posao
Uncategorized
Vijesti
Zabava

Ostavi komentar

(Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *)