Cijene nafte porasle su u srijedu na blizu 77 dolara, budući da je saudijska najava o manjoj proizvodnji prevagnula nad zabrinutošću za potražnju zbog slabijeg kineskog izvoza i većih zaliha goriva u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).
Na londonskom tržištu cijena barela je nakon podna bila viša 31 cent i iznosila je 76,7 dolara. U Njujorku se barelom trgovalo po 40 centi višoj cijeni od 72,14 dolara.
Cijene je u ovom sedmici podstakla najava Saudijske Arabije da će u julu smanjiti proizvodnju za milion barela dnevno, na devet miliona barela dnevno, prenosi SEEbiz.
„Kako stvari sada stoje, tržište nafte na pragu je ogromnog manjka u snabdijevanju. Dodatno smanjenje saudijske proizvodnje trebalo bi po nekim procjenama da poveća deficit u snabdijevanju tržišta u julu na više od tri miliona barela dnevno”, rekao je analitičar PVM Oil-a, Stephen Brennock.
Trgovci su se tako ponovo fokusirali na saudijsku najavu, a cijene su se stabilizovale nakon početnog pada čiji su okidač bili slabi kineski podaci o trgovini i rast zaliha goriva u SAD-u.
Kineski izvoz pao je u maju 7,5 odsto, a smanjio se i uvoz, 4,5 odsto, pokazujući da je domaća potražnja ipak snažnija od strane.
Podaci su takođe pokazali snažan rast uvoza sirove nafte, budući da su rafinerije počele da pojačavaju zalihe.
U SAD-u su zalihe benzina porasle u prošloj sedmici oko 2,4 miliona barela, a zalihe derivata oko 4,5 miliona, pokazao je izvještaj Američkog instituta za naftu (API).