Blagi oporavak cijena nafte

Piše: Autor portal Objavljeno: 06/06/2024
featured image

Foto: Ilustracija, pexels

Srijeda je donijela blagi oporavak cijena nafte nakon pet dana pada.

Cijene nafte su oko nivoa od 78 dolara budući da su naznake posustalog zapošljavanja u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) podstakle špekulacije o snižavanju kamatnih stopa na početku jeseni, potisnuvši u drugi plan najavu vodećih proizvođača o povećanju snabdjevanja.

Na londonskom tržištu cijena barela je nakon podne bila viša 39 centi nego na zatvaranju trgovine u utorak i iznosila je 77,91 dolara. U istom iznosu barel je poskupio i na američkom tržištu gdje se njime trgovalo po 73,64 dolara, prenosi seebiz.

Trgovci strahuju za potražnju u uslovima visokih kamatnih stopa koje koče aktivnost u velikim privredama poput SAD-a i Evrope, a Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici najavili su u nedjelju da će u zadnjim mjesecima u godini postupno povećati snabdjevanje.

Od kraja 2022. OPEC+ smanjuje snabdjevanje 5,86 miliona barela dnevno, što odgovara oko 5,7 odsto globalne potražnje. U nedjelju produžili su godinu, do kraja naredne, sporazum koji predviđa smanjivanje snabdjevanja 3,66 miliona barela dnevno.

Preostala 2,2 miliona barela dnevno biće isključena s tržišta do kraja septembra, objavila je grupa, dodavši da je u planu njihov povratak u etapama do kraja septembra naredne godine.

Saudijski ministar energetike princ Abdulaziz bin Salman upozorio je ipak u srijedu da će pauzirati povećanje snabdjevanja ako potražnja ne bude dovoljno snažna.

Creative
Društvo
Ekologija - zaštita životne sredine
Kolumne
Ostalo
politika
Posao
Uncategorized
Vijesti
Zabava
Zdravlje

Ostavi komentar

(Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *)