Iran odlaže donošenje novog zakona o nošenju marama za žene

Piše: Objavljeno: 20/12/2024
featured image

Foto: Ilustracija, Pixabay

Iran je odložio usvajanje novog, strožeg zakona o obaveznom nošenju ženske marame ili hidžaba, zakona za koji mnogi vjeruju da je mogao ponovo da izazove proteste koji su zahvatili Iran nakon smrti Mahse Amini 2022. godine.

Kontroverzni zakon, koji je parlament odobrio u septembru 2023. godine, neće biti poslat Vladi kako je planirano ove nedjelje. To znači da je Iran zaustavio usvajanje zakona.

„U ovom trenutku, nije izvodljivo sprovesti ovaj zakon“, izjavio je jedan zvaničnik, ne navodeći detalje.

Zakon je predviđao oštrije kazne za žene koje odbijaju da nose hidžab.

Zakon je ranije odbacio iranski reformistički predsjednik Masud Pezeškijan, koji pokušava da ponovo započne pregovore sa Zapadom o sankcijama nametnutim Iranu zbog njegovog nuklearnog programa.

Novi zakon predviđa novčane kazne od 800 dolara za prve prekršaje i 1.500 dolara za druge, nakon čega slijede zatvorske kazne do 15 godina za treće prekršaje. Takođe, imućni bi mogli da ostanu bez dijela imovine, dok se preduzeća suočavaju sa mogućnošću zatvaranja i novčanih kazni za usluživanje onih koji ne nose marame. Za prestupnike bi bila donijeta mjera zabrane putovanja.

Zakon bi takođe omogućio stranim državljanima da kao doušnici prijavljuju žene koje ne nose hidžab. Vlasnici preduzeća i taksisti bi bili podstaknuti da prijavljuju nepokrivene žene. U suprotnom, mogu se suočiti sa novčanim kaznama. To takođe uključuje omogućavanje policiji pristup snimcima privatnog nadzora, pa čak i snimcima bezbjednosnih organa, Ministarstva odbrane i civilne nuklearne agencije zemlje.

Da je zakon prošao, iranski predsjednik bi po zakonu morao da ga potpiše u roku od pet dana, nakon čega bi stupio na snagu za 15 dana. Predsjednik nema ovlašćenja da stavi veto.Da je zakon usvojen, Pezeškijan bi eventualno mogao da odbije da postupi po njemu, ili da pozove policiju da ga ne sprovodi, stvarajući potencijalnu ustavnu krizu koju bi tvrdolinijaši mogli da pokušaju da iskoriste da ga oslabe. Predsjednik je ranije kazao da zakon ima „mnoga pitanja i nejasnoće“.

Pezeškijan bi mogao da pokuša da ubijedi 85-godišnjeg iranskog vrhovnog vođu ajatolaha Alija Hamneija, koji ima posljednju riječ o svim državnim pitanjima, da konačno zaustavi prijedlog zakona.

Creative
Društvo
Kolumne
Ostalo
Posao
Uncategorized
Vijesti
Zabava

Ostavi komentar

(Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *)