Udruženje folklornih ansambala Crne Gore proslavilo 15. godina postojanja

Piše: Objavljeno: 19/12/2024
featured image

Foto: Mediabiro

Svečanom akademijom Udruženje folklornih ansambala Crne Gore obilježilo je 15. godina svog uspješnog djelovanja u Centru za kulturu Tivat. Ovo je ujedno bila i prilika da se brojni članovi Udruženja kao i mnogobrojni gosti podsjete samih početaka, Udruženje folklornih ansambala Crne Gore je osnovano 31. januara 2009.godine na osnivačkoj Skupštini održanoj u Tivtu.

Na osnivačkoj Skupštini Udurženja prisustvovali su predstavnici 12 folklornih ansambala koji su i osnivači Udruženja: KUD „Boka“Tivat, KUD „Duga“ Berane, AKUD„Mirko Srzentić“ Podgorica, KUD „Vrelo Ibra“ Rožaje, KUD „Ilija Kišić“ Zelenika, KUD „Njegoš“ Cetinje, JU „Zahumlje“ Nikšić, , KUD „Zana“Ulcinj i KUC „Stjepan Mitrov Ljubiša“ Budva. Za prvog predsjednika Skupštine UFACG izabran je Draško Savković iz Podgorice, a za prvog predsjednika Upravnog odbora izabran je Lazar Božović iz Tivta.

Članovi prvog Upravnog odbora bili su: Savo Mrvaljević iz Cetinja, Ibiš Kujević iz Rožaja, Marjana Maja Dakić iz Berana, Branislav Jeknić iz Kolašina, Darinka Ljubiša iz Budve i Momir Mijović iz Nikšića.

Na početku, prisutnima se obratio i prvi predsjednik Upravnog odbora Folklornih ansambala Crne Gore, Lazar Božović. On je tom prilikom podsjetio na važan datum, 31. januar kada je održana i osnivačka Skupština Udruženja u Tivtu. Prema njegovim riječima, godinama unazad aktivno se radilo kako bi se Udruženje proširilo.

“Mladi kadrovi su doprinijeli da s vremenom postanemo jači i prepoznatljiviji u društvu. Volim što smo danas ponovo u Tivtu, sa domaćinom KUD “Boka” koji za dva mjeseca obilježava 48. godinu uspješnog rada i djelovanja i daje pun doprinos radu Udruženja folklornih ansambala Crne Gore. Do svih uspjeha ne bismo došli bez svih folkloraša Crne Gore, bez onih koji su prateći dio folklora, kao što su oni koji se bave izradom nošnji”, kazao je on.

Prema riječima predsjednika Udruženja folklornih ansambala Crne Gore, Jovice Kaluđerovića jubilej od 15. godina rada u znaku je ogromne ljubavi, truda i predanosti prema tradiciji. Kako je istakao, jubilej nije samo svjedočanstvo prošlosti nego i inspiracija za budućnost, simbol zajedničkih snova ali i podsjetnik da kultura živi samo onoliko koliko se njeguje i, kako je kazao, prenosi na buduće generacije.

“Folklor je duša našeg entiteta, živa veza između prošlih i budućih generacija, most koji nas spaja sa korijenima ali nas istovremeno vodi naprijed. Kroz festival, seminare, edukativne programe i međusobnu saradnju, Udruženje folklornih ansambala Crne Gore neumorno radi na očuvanju i razvoju ove dragocjene baštine. Međutim, u vremenu brzih promjena i izazova savremenog društva suočavamo se sa potrebom da iznova dokazujemo značaj folklora i podižemo svijest o značaju istog u društvu”, rekao je on.

Kaluđerović je podsjetio na Nacionalnu Strategiju razvoja kulture do 2027.godine koja je prepoznala folklor kao važan segment kulturne baštine.

“Strategija nam pruža priliku da folklor više ne bude razonoda i slobodna aktivnost, već kao neodvojivi dio kulturne politike koja zaslužuje ozbiljan strateški princip”, zaključio je on.

Crna Gora može da se pohvali bogatim koloritom nošnji, a Svečana akademija bila je idealna prilika da se one i predstave. Kako je kazao član Izvršnog odbora Marko Savićević, Crna Gora posjeduje preko 30 muških i ženskih tradicionalnih nošnji.

“Večeras smo vidjeli njih 17, od crnogorske svečane, suknene i nošnji sa primorja naše države. Obuhvatili smo i značajan dio sjevera Crne Gore, crnogorske nošnje koje su nošene krajem 19 vijeka, ali i bošnjačko – muslimanske nošnje kao i mnoge druge. Pokazali smo jedno bogatstvo naše kulture i tradicije kroz narodne nošnje. Srećni smo zbog činjenice da zaista imamo šta da pokažemo”, naveo je on.

Članovi Izvršnog odbora i organizatori Svečane akademije su: Marijana Maja Dakić, Monika Trajčevska, Sanja Savković, Aleksandar Magovčević, Nemanja Madžgalj, Mirsad Ademović, Marko Savićević, Danilo Žurić i Jovica Kaluđerović. Na Svečanoj akademiji učestvovali su KUD “Boka” Tivat,Gusle Maksim Vojvodić, Kaval Štjef Ujkić ,Diple Stevo Čavor ,Pjevačka grupa FA “Crna Gora” Podgorica,Pjevačka grupa AKUD “Mirko Srzentić Podgorica i Pjevačka grupa ANIP “Đurđevdansko kolo” Podgorica.

U reviji nošnji predstavili su se FA “Crna Gora” Podgorica, FA “Vila” Podgorica ,Anip “Đurđevdansko kolo” Podgorica ,KUD “Ramadan Šarkić” Tuzi .KUD “Špiro Kaluđerović” Mataguži ,KUD “Bihor” Petnjica ,KUD “Duga” Berane ,AKUD “Mirko Srzentić” Podgorica ,KUD “Plavsko jezero” Plav, FA “Oro” Danilovgrad ,KUD “Crvena stijena” Podgorica,KUD “Duga Montenegro” Podgorica,FA KIC “Budo Tomović” Podgorica ,NVU “Treće doba” Podgorica ,KUD “Igalo” Igalo i KUD “Boka” Tivat.

Pored brojnih članova kulturnih ustanova, Udruženja folklornih ansambala i ljubitelja folklora, Svečanoj akademije prisustvovao je ambasador Sjeverne Makedonije u Crnoj Gori Zećir Ramčilović, predsjednik SO Tivat Miljan Marković, predsjednik Opštine Petnjica, Samir Agović, predstavnik Bokeljske mornarice, predstavnica Direktorata za kulturnu baštinu ispred Ministarstva kulture, Jelena Petrović i brojni drugi.

Creative
Društvo
Kolumne
Ostalo
Posao
Uncategorized
Vijesti
Zabava

Ostavi komentar

(Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *)