Da li će država, kako je najavljeno, do kraja godine emitovati 50 miliona eura vrijedne obveznice na domaćem tržištu, iz nadležnog ministarstava nijesmo uspjeli da saznamo. Učesnici tržišta kapitala smatraju da ih do kraja godine vjerovatno neće biti. Kažu, prije, početkom naredne.
Kako sada stvari stoje, tržište kapitala će u ovoj godini zabilježiti najlošiji rezultat u odnosu na prethodnih pet. Očekujući emisiju obveznica kao novi instrument, brokeri poručuju da na domaće tržište vrijedi ulagati.
Emisije obveznica u vrijednosti od 50 miliona eura na domaćem tržištu do kraja godine vjerovatno neće biti, kazali su za Radio Crne Gore učesnici tržišta kapitala koje smo kontaktirali nakon što zvaničan odgovor od Ministarstva finansija nijesmo dobili. Emisiju obveznica u julu mjesecu najavio je resorni ministar Novica Vuković predstavljajući Nacrt Fiskalne strategije. To je, između ostalog, imalo za cilj i oživljavanje domaćeg tržišta kapitala. Ako emisije ne bude, kako sada stvari stoje, ono će u ovoj godini zabilježiti najlošiji rezultat u ostvarenom prometu i broju transakcija u odnosu na prethodnih pet.
“Mogu reći da je najveća tražnja izražena kod kompanija koje su najprepoznatljivije na našem tržištu, koje su profitabilne i imaju određenu politiku dividendi. A to su CGES, Crnogorski Telekom, Jugopetrol, Elektroprivreda”, kazao je izvršni direktor VIP brokera Ivan Šćepanović.
Građani u bankama drže rekordne sume novca od preko dvije milijarde eura. Zbirna inflacija u posljednje tri godine iznosi skoro 30 odsto i za toliko je i novac izgubio vrijednost. Šćepanović kaže da je svako ko je uložio novac na Berzu u tom periodu mogao bar toliko da zaradi.
“Taj povrat ostvaren je dijelom kroz dividende, dijelom kroz rast cijene. Tako da je ta mogućnost definitivno postojala, postoji i ubuduće”, kazao je Šćepanović.
Kada razmišljamo o investiranju, odluka najčešće padne na tržište nekretnina. Šćepanović upozorava:
“Rizik od pada cijena postoji i na tržištu nekretina, isto kao i na tržištu kapitala”, kazao je.
Broker ističe da se na domaćem tržištu kapitala može zaraditi.
“Bilo bi dobro da svi ljudi, prilikom donošenja bilo kakvih odluka koje se tiču njihove imovine ili ulaganja, uzmu i obzir mogućnosti koje nudi Berza, odnosno tržište kapitala, da uporede i sa drugim opcijama i na osnovu toga donese odluku o svojoj investicionoj aktivnosti, štednji ili bilo čemu slično”, navodi izvršni direktor VIP brokera.
Investitori na Berzi sada uglavnom mogu da razmatraju akcije kompanija. Šćepanović se nada da će uskoro i tržište obveznica, kako je i najavljeno, biti bogatije ali napominje da taj instrument treba učiniti privlačnim građanima.
“Ne bi valjalo da ta veličina lota bude previsoka, da bude veća od hiljadu eura. Mislim da dužina ne bi trebala biti preduga preko tri godine nikako, čak bi građanima bilo bliže da je to do dvije godine. Nije logično da će mi zaduženje kroz obveznice biti uspješno ako tržištu ponudim obveznicu sa stopom koja je mnogo niža, na primjer tri posto”, kazao je Šćepanović.
On savjetuje ulaganje u likvidne akcije koje se u svakom trenutku mogu kupiti i prodati i to kompanija koje imaju dobre poslovne rezultate. Napominje da domaće brokerske kuće nude mogućnost i trgovanja na tržištima u inostranstvu.