Zavod za zapošljavanje Crne Gore, uz podršku Twinning projekta, uspješno je unaprijedio svoje kapacitete i modernizovao usluge, postavljajući čvrste temelje za usklađivanje sa najvišim evropskim standardima i pružanje inovativnih rješenja na tržištu rada.
To je saopšteno na završnoj konferenciji povodom obilježavanja završetka implementacije Twinning projekta “Jačanje kapaciteta Zavoda za zapošljavanje Crne Gore u pogledu sprovođenja aktivnih mjera tržišta rada, budućeg učešća u Evropskom socijalnom fondu i olakšavanja mobilnosti radne snage”. Projekat sprovodi Kancelarija Twinning projekta, u saradnji sa Zavodom za zapošljavanje Crne Gore, Ministarstvom rada, zapošljavanja socijalnog dijaloga i Delegacijom EU u Crnoj Gori, uz podršku Evropske unije.
Rezidentni savjetnik za Twinning | RDA, Slavomír Šťastný, kazao je da projekat čija je vrijednost 823 hiljade eura, trajao 21 mjesec, navodeći da je njegov glavni cilj bio poboljšanje operativnih i administrativnih kapaciteta Zavoda za zapošljavanje i nadležnog ministarstva, sa posebnim fokusom na aktivne politike tržišta rada i buduće učešće u EURES mreži.
On je značaj zajedničkog rada sa kolegama iz Zavoda i Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga.
„Tokom projekta smo razvili ključne metodologije i obučili veliki broj zaposlenih kako bi bolje razumjeli i primjenjivali standarde EU u svojim svakodnevnim poslovima. Fokus je bio na praktičnim rješenjima i održivim rezultatima, što će dugoročno ojačati Zavod“, istakao je Šťastný.
Pojasnio je da je projekat bio podijeljen u tri komponente.
„Cilj prve komponente bio je jačanje kapaciteta Zavoda za pružanje usluga aktivnih mjera zapošljavanja. Unaprijeđena je metodologija za rad sa nezaposlenima, pripremljeni su priručnici, dok je digitalizacija procesa značajno ubrzala odlučivanje. U sklopu aktivnosti, obučeno je 30 odsto zaposlenih, a organizovane su radionice i studijske posjete u Slovačkoj i Estoniji“, naveo je Šťastný.
Ukazao je da je druga komponenta projekta bila usmjerena na jačanje kapaciteta Zavoda i Ministarstva za implementaciju i upravljanje projektima finansiranim iz EU fondova.
„Izrađene su smjernice za institucionalni angažman na projektima, dok je 33 učesnika prošlo kroz obuke o programiranju i monitoringu EU projekata“, rekao je Šťastný.
Treća komponenta projekta, kako je dodao, bavila se pripremom Zavoda za buduće učešće u EURES mreži.
„Organizovano je više radionica i studijskih posjeta, razvijene su smjernice za interoperabilnost IT sistema, te izrađeni promotivni materijali za širu javnost. Projekat je rezultirao jačanjem svijesti o slobodi kretanja radne snage unutar EU“, istakao je Šťastný.
Poručio je da omogućavanje slobodnog kretanja radnika nije samo zakonska obaveza, već i prilika za građane Crne Gore da iskoriste prednosti evropskog tržišta rada.
„Zavod sada ima alate i znanje da aktivno doprinosi ovoj inicijativi.Twinning projekat predstavlja važan korak u okviru pregovaračkih poglavlja 19 – Socijalna politika i zapošljavanje i 2 – Sloboda kretanja radnika, dodatno osnažujući Zavod za zapošljavanje u implementaciji evropskih standarda“, poručio je Šťastný.
Ambasador Evropske unije u Crnoj Gori, Johann Sattler, smatra da prenos najboljih praksi kroz projekte poput twinninga predstavlja ključni instrument podrške državama na putu ka Evropskoj uniji.
Kazao je da su reforme u okviru poglavlja 2 i 19 od suštinske važnosti za jačanje konkurentne ekonomije Crne Gore.
„Reforme nisu samo administrativni koraci, već osnov za uspješnu politiku tržišta rada i zapošljavanja. One omogućavaju građanima bolje mogućnosti za rad i priliku za usklađivanje sa zahtjevima moderne ekonomije, uključujući digitalizaciju i zelenu tranziciju“, naveo je Sattler
On je pohvalio napore Zavoda za zapošljavanje, ukazujući na njegovu ključnu ulogu u povezivanju poslodavaca i tražilaca posla, kao i u pružanju potrebnih vještina radnoj snazi.
„Efikasne i dobro ciljane mjere na tržištu rada ne samo da smanjuju nezaposlenost, već omogućavaju radnicima da lakše prelaze sa posla na posao i da se integrišu u savremeno tržište“ , rekao je Sattler.
Sattler je takođe predstavio novi pristup Evropske unije, poznat kao Plan rasta i agenda za reformu, koji se zasniva na učinku. „Što više postignete, više ćete dobiti,“ pojašnjavajući da ovaj instrument nudi finansijsku podršku za ostvarene rezultate.
Ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Crne Gore, Naida Nišić, ukazala je na značaj Twinning projekta u procesu usklađivanja sa evropskim standardima i unapređenja kvaliteta života građana Crne Gore.
„Sprovođenje ovog projekta pružilo nam je podršku u ostvarenju našeg strateškog cilja – unapređenju života naših građana kroz reforme, usvajanje evropskih propisa i osiguranje članstva u Evropskoj uniji“, rekla je Nišić, dodajući da je projekat doprinio jačanju kapaciteta Ministarstva rada i Zavoda za zapošljavanje Crne Gore.
Naglasila je da je implementacija EU standarda ključna za ekonomski prosperitet i veću socijalnu inkluziju.
„Kroz ekspertsku saradnju sa partnerima iz Slovačke, Estonije i Njemačke, unaprijedili smo kapacitete naših institucija na osnovu najboljih evropskih praksi. Zahvaljujući ovoj saradnji, zaposleni u crnogorskim institucijama dobili su priliku da rade sa evropskim kolegama, razmijene znanja i zajednički rješavaju izazove“, istakla je Nišić.
Poručila je da Crna Gora ostaje odlučna u svom cilju da postane 28. članica Evropske unije do 2028. godine.
„Bez ovakvih inicijativa i zajedničkog rada, naš napredak bio bi nezamisliv. Ovaj projekat je dokaz da su ovakve aktivnosti suštinski značajne za jačanje naših institucija i stvaranje boljih prilika za naše građane“, kazala je Nišić.
Ambasador Slovačke u Crnoj Gori, Boris Gandel, izrazio je zadovoljstvo što je ta država imala priliku da učestvuje u Twinning projektu koji doprinosi reformama i evropskim integracijama Crne Gore.
„Slovačka, zajedno sa partnerima iz Njemačke i Estonije, ponosna je što je kroz ovaj projekat mogla da ponudi svoje iskustvo i znanje kako bi pomogla Crnoj Gori na njenom putu ka članstvu u Evropskoj uniji“, rekao je Gandel.
Prema njegovim riječima, Twinning projekat predstavlja jedan od najefikasnijih načina za jačanje kapaciteta institucija i pripremu za ispunjavanje zahtjeva EU, posebno u kontekstu zatvaranja poglavlja 19 i daljeg napretka u procesu integracija.
„Slovačka je spremna da nastavi pružati podršku Crnoj Gori kroz slične projekte i u budućnosti. Twinning projekat je bio vrijedna prilika za zajednički rad i jačanje evropske zajednice“, rekao je Gandel.
Savjetnik za socijalna pitanja u Ambasadi Savezne Republike Njemačke u Crnoj Gori, Peer Krumrei, smatra da je twinning projekat pokazao da male države poput Crne Gore mogu sarađivati sa više aktera i ostvariti ciljeve u skladu s evropskim standardima.
Smatra da je posebna vrijednost ovog projekta bila integracija ljudske komponente, uz tehničke reforme.
„Ovo nije bio samo tehnički proces, već i ljudska interakcija. Kroz razmjenu iskustava i zajednički rad na izazovima, Crna Gora je ojačala svoje kapacitete za prekogranično zapošljavanje i mobilnost radne snage“, rekao je Kumrei.
Ukazao je na ulogu Njemačke, koja je do sada učestvovala u šest Twinning projekata sa Crnom Gorom, i izrazio spremnost za nastavak podrške kroz bilateralna partnerstva.
„Proces pristupanja Evropskoj uniji traje dugo, ali on je zasnovan na zaslugama. Crna Gora je pokazala da je spremna da prihvati evropske principe i reguliše svoje sisteme prema EU standardima. Ovo je značajan korak naprijed i razlog za optimizam“, istakao je Krumrei.
Pomoćnica direktora u Sektoru za mjere aktivne politike zapošljavanja, Slađana Nedović, ističe da je Zavod za zapošljavanje Crne Gore unaprijedio strategije zapošljavanja i pripremio temelje za učešće u Evropskom socijalnom fondu, čime se dodatno približava evropskim standardima u oblasti zapošljavanja.
„Postavili smo temelje za finansiranje programa koji će pomoći ranjivim grupama da se uključe na tržište rada, unaprijediti kompetencije radne snage i stimulisati preduzetnički duh. Naši građani će uskoro imati priliku da koriste servise države na nivou najrazvijenijih zemalja EU”, poručila je Nedović.
Predstavnica Ministarstva finansija, Jelena Vujadinović, ukazala je na tri ključne kompomenete projekta – jačanje kapaciteta Zavoda za zapošljavanje Crne Gore kako bi pružao efikasne i tržišno relevantne usluge, osnaživanje te institucije i Ministarstva rada za učešće u Evropskom socijalnom fondu (ESF), stvarajući temelje za buduće finansiranje programa zapošljavanja i socijalne inkluzije.
„Treća komponenta projekta je unapređenje mobilnosti radne snage i priprema za uključivanje u EURES mrežu, omogućavajući crnogorskim radnicima bolje prilike na tržištu rada EU. Svi ovi koraci predstavljaju značajan napredak u ispunjavanju obaveza iz pregovaračkih poglavlja 2 i 19“, istakla je Vujadinović
Poručila je da su osnaženi kapaciteti institucija i unapređene usluge pripremili Crnu Goru za buduće izazove, ali i prilike koje donosi članstvo u EU.