Cilj Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga je ne samo da stvori pravni osnov za razvoj solidarne ekonomije, već i da promoviše ovu djelatnost sa svim njenim benefitima, kako bi ona živjela u crnogorskom društvu, poručila je danas ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga (MRZS) Naida Nišić.
Danas je u Evropskoj kući potpisan Memorandum o saradnji u cilju unapređenja socijalne i solidarne ekonomije i preduzetništva u Crnoj Gori, u okviru projekta “Mladi istražuju ruralni razvoj kroz prizmu socijalne ekonomije”, između italijanske organizacije COSV – Cooperation for Development, u saradnji sa lokalnim implementacionim partnerima ALD – Agencijom za lokalnu demokratiju, MRRCG – Mrežom za ruralni razvoj Crne Gore i Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, kao i 20 targetiranih opština (Prijestonica Cetinje, Andrijevica, Bar, Berane, Bijelo Polje, Gusinje, Danilovgrad, Zeta, Kolašin, Mojkovac, Nikšić, Plav, Petnjica, Plužine, Pljevlja, Rožaje, Tuzi, Ulcinj, Žabljak i Šavnik).
U svom obraćanju na svečanom događaju ministarka Nišić kazala je da je u okviru Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga formiran je Direktorat za socijalno preduzetništvo, volonterizam i saradnju s civilnim sektorom.
“Kako se iz samog naziva Direktorata naslućuje, namjera je da se veoma ciljano posvetimo razvoju socijalnog preduzetništva i uopšte razvoju socijalne i solidarne ekonomije u Crnoj Gori, a Ministarstvo će podržavati ovu novu politiku svim svojim kapacitetima”, istakla je ministarka Nišić.
Cilj Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, prema njenim riječima, je ne samo da stvori pravni osnov za razvoj solidarne ekonomije, već i da promoviše ovu djelatnost sa svim njenim benefitima, kako bi, kaže, ona živjela u crnogorskom društvu.
Iz tog vladinog resora naveli su da socijalna ekonomija u Crnoj Gori ima potencijal da doprinese smanjenju nezaposlenosti i rješavanju važnih društvenih problema.
Iz MRZS su pojasnili da razvoj socijalnog preduzetništva i drugih oblika socijalne ekonomije, uz adekvatnu podršku države i međunarodnih organizacija, može značajno unaprediti kvalitet života u zemlji, uz ekonomske i socijalne koristi za širu zajednicu.
U saopštenju za medije navodi se da YouSEED (Youth Social Economy Exploring for Rural Development) kao ambiciozni projekat ima za cilj usklađivanje lokalnog napretka sa putem Crne Gore pristupanju Evropskoj uniji, podstičući društveni i ekonomski rast kroz inovativne pristupe.
“Ministarstvo je u ovakvim i sličnim inicijativama posvećen partner jer na bazi zajedničkog djelovanja i otvorenog dijaloga o javnim politikama kao što je politika iz oblasti socijalne ekonomije, osnaženog organizacijama civilnog društva, stvara se adakvatan ambijent za razvoj ove oblasti i bržu integraciju Crne Gore u Evropsku uniju”, poučuju iz MRZS.