Vrijednost dolara prema korpi valuta porasla je prošle sedmice iako je američka centralna banka, Federalne rezerve (Fed) smanjio kamatne stope, dok je euro oslabio zbog krize njemačke koalicione vlade.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je prošle sedmice 0,6 odsto, na 104.95 bodova, prenosi seebiz.
Pritom je kurs eura prema dolaru pao 1,1 odsto, na 1.0718 USD. No, američka valuta je oslabila prema japanskom jenu 0,2 odsto, pa je njen kurs skliznuo na 152.65 jena (JPY). Kao što se očekivalo, čelnici Fed-a odlučili su na sjednici prošle sedmice da smanje ključne kamatne stope 0,25 postotnih bodova, u raspon od 4,5 do 4,75 odsto.
Tržište rada blago je oslabilo, stopa nezaposlenosti kreće se na niskim nivoima, dok privreda solidno raste, a inflacija klizi prema ciljanom nivou od dva odsto, poručio je Fed u saopštenju.
,,U ovoj uzbudljivoj sedmici Fed nije doprinio drami jer se ovakav potez očekivao. Uprkos smanjenju 0,25 postotnih bodova kamate ostaju restriktivne, ali ne toliko kao prije”, kazao je ekonomist u firmi Annex Wealth Management, Brian Jacobsen.
Uprkos smanjenju kamata drugi put ove godine, dolar je ojačao prema evropskoj valuti. Euro je, naime, pod pritiskom zbog krize njemačke koalicione vlade nakon što je kancelar Olaf Scholz smijenio ministra finansija Christiana Lindnera.
U fokusu ulagača bila je prošle sedmice i pobjeda republikanskog kandidata Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima u SAD-u.
Na tržištima se očekuje da će novi-stari predsjednik voditi protekcionističku ekonomsku politiku, kao i u prethodnom mandatu, da će smanjiti poreze i sprovesti deregulaciju u različitim područjima.
“Izbori će imati određene posljedice, pa vjerujem da će doći do blagog poboljšanja rasta privrede u odnosu na sadašnje procjene, ali i blagog jačanja inflacije. A to bi moglo značiti da će Fed sporije nego što se očekivalo smanjivati kamate”, kazao je Jacobsen.