Socijalu prima 140.000 građana, petina u riziku od siromaštva

Piše: Objavljeno: 18/10/2024
featured image

Foto: Ilustracija, pixabay

Petina građana Crne Gore živi u riziku od siromaštva. Nadležni su posebno zabrinuti za mlade, jer svaki četvrti od 18-24 godine spada u ovu kategoriju. Čak 140.000 građana prima socijalna davanja, koja su u septembru iznosila gotovo 19 miliona eura. Ipak, država ne planira povećanje tih rashoda u korist siromašnih.

Tako i Nada Radović dijeli sudbinu petine građana Crne Gore – živi na rubu egzistencije. Mada, kako sama kaže, ne živi nego preživljava.

Treća je decenija kako je podstanarka, a socijalna pomoć od 179 eura ne može pokriti mjesečne troškove.

“Mnogi moji prijatelji koji su radili i koji su u penziji su na rubu egzistencije. Kako se snalazim? Ne znam ni sama”, kaže ona. 

I dok građani poput Nade ne znaju kako da se snađu, nadležni su upoznati sa statistikom da je 20,6 odsto građana u riziku od siromaštva, naročito mladi, piše rtcg.me.

Damir Gutić, ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije potvrdio je za Dnevnik TVCG da su trećina mladih u Crnoj Gori od 0 do 18 godina u riziku od siromaštva.

“Kada kažemo da su u riziku od siromaštva ovih 20,6 odsto, to znači da su oni ispod one linije gdje ne moraju nužno biti siromašni, ali imaju dohodak koji ih dovodi u tu kategoriju da budu u riziku”, pojašnjava Gutić.

A taj dohodak za četvoročlanu porodicu nije veći od 600 eura.

Brojim primjerima nemaštine svjedoče i u Crvenom krstu u Podgorici. 

“Njima treba hrana, garderoba, grijanje, često je i bolest u kući”, kaže Dragan Božović iz Crvenog krsta. 

Zato, Božović upozorava na hitnost odgovora institucija i potrebu za trajnim rješenjima.

S druge strane, iz nadležnog ministarstva kažu da 140.000 građana prima socijalna davanja, koja su u septembru ukupno iznosila gotovo 19 miliona eura.

“Čak 18 vrsta davanja idu ka ranjivim grupama i ka nekim grupama koje ne moraju nužno biti siromašne. U tom smislu rad Vlade i ministarstva je konstantan. Kada govorimo o davanjima koja su direktno usmjerena za materijalno obezbedjenje porodice, oni čine tek četvrtinu svih tih rashoda. Da li postoji plan za povećanje tih rashoda? Ne”, kategoričan je Gutić.

I pored takve poruke nadležnog ministra, Nada Radović poručuje da je život borba.

“Borićemo se”, zaključuje Nada. 

Creative
Društvo
Kolumne
Ostalo
Posao
Uncategorized
Vijesti
Zabava

Ostavi komentar

(Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *)