Indeksi porasli osmi dan zaredom

Piše: Autor portal Objavljeno: 20/08/2024
featured image

Foto: Ilustracija, pixabay

Na Wall Streetu su u ponedjeljak berzanski indeksi porasli već osmi dan zaredom, jer ulagači vjeruju da će ekonomija izbjeći recesiju, a da će američka centralna banka u septembru početi da smanjuje kamatne stope.

Dow Jones indeks ojačao je 0,58 odsto na 40.896 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,97 odsto na 5.608 bodova, a Nasdaq indeks 1,39 odsto na 17.876 bodova, prenosi seebiz.

S&P 500 i Nasdaq indeks porasli su osmi dan zaredom, što je njihov najduži pozitivni niz u ovoj godini.Tako su nadoknadili gotovo sve gubitke od prije dvije sedmice, kada su oštro pali zbog strahovanja od recesije.

U međuvremenu su ta strahovanja splasnula, zahvaljujući nizu podataka koji ukazuju na stabilan rast ekonomije.Optimizam na tržištu zahvaljuje se i popuštanju inflacije u SAD-u, što otvara prostor američkoj centralnoj banci za smanjenje kamata.

Na tržištu se očekuje da će Fed već u septembru smanjiti kamate 0,25 procentnih bodova, a da će do kraja godine uslijediti još barem jedan rez.

Zahvaljujući tome, u svih 11 najvažnijih sektora cijene dionica su porasle.Glavni pokretač uspona S&P 500 i Nasdaq indeksa bio je rast cijena dionica tehnoloških divova, kao što su Nvidia, Microsoft i Alphabet.I na evropskim berzama cijene dionica su porasle.

Londonski FTSE indeks ojačao je 0,55 odsto na 8.356 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,54 odsto na 18.421 bod, a pariski CAC 0,70 odsto na 7.502 boda.

Creative
Društvo
Ekologija - zaštita životne sredine
Kolumne
Ostalo
politika
Posao
Uncategorized
Vijesti
Zabava
Zdravlje

Ostavi komentar

(Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *)