U Crnoj Gori je postalo nezamislivo živjeti bez klime, a mnogi su ovih dana na plus 40 stepeni ostali bez struje. Građani se žale da se službe Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CEDIS) ne javljaju na telefone za prijavu kvara, kao i dobijanje informacija zbog čega ostaju bez napajanja električnom energijom. U prethodnih nekoliko dana bilo je učestalih nestanaka struje posebno u Tivtu, Budvi i podgoričkim naseljima… U Tivtu su zbog toga protestovali i privrednici. Da li sve ovo ukazuje na to da se elektroenergetski sistem nalazi u problemima?
Dio privrednika u Tivtu protestovao je zbog, kako su kazali, čestih nestanaka struje, posebno nakon kolapsa u tom gradu i aerodromu Tivat.
Bez struje više sati bila je i Budva, a prije dvije noći u mraku je bio i dio podgoričkog nasljelja Stari Aerodrom, te Konik. Objave na Facebooku o nestanku struje građanima ne znače puno i uglavnom su šture tipa “zbog kvara ekipe su na terenu i to je to”. Zato je CdM pitao CEDIS da li se nakon ovih učestalih nestanaka struje elektroenergetski sistem nalazi u velikim problemima.
“Ono što možemo kazati jeste da je elektroenergetski sistem stabilan i pored vanrednih meteo prilika, koje su nadležne institucije proglasile uz crveni meteo alarm, uz sve preporuke ponašanja u takvim, vanrednim, okolnostima. Napajanje korisnika je uredno, u odnosu na date okolnosti, a ispada elemenata sistema je u takvim prilikama, nažalost, bilo i biće ih, a kao djelovanja više sile i na njih se ne može uticati. S toga, čudi doneseni zaključak da su ispadi „učestali“ ako od nas nijesu traženi uporedni podaci u odnosu na prethodne godine. Prema našim podacima, ispada je manje nego u istom periodu prošle godine. Ono što je sigurno jeste da se CEDIS trudi, a to ćemo i ubuduće raditi, da beznaponskih stanja uopšte ne bude”, navode iz CEDIS-a.