Agronom Radovan Rosić za portal Preduzetnica.me savjetuje poljoprivredne proizvođače koliko je važno primijeniti određene mjere, te koji radove na imanjima sada treba primijeniti.
Kolika je vazna priprema za jesen u poljoprivredi?
Septembar je mjesec kojemu se svi obradujemo a po najvise poljoprivredni proizvodjaci.Period kada ubiramo svoje plodove I plodove svoga rada,pripremamo se za jedan period mirovanja narocito kada je rijec u vocarstvu u Crnoj Gori. U septembru se prikupljaju voćni plodovi,naravno I beru se oni koji su se zadržali na granama. Naglašavam da je pravilna berba voća ključna za dobre prinose sledece godine. Period branja narocito zimskesorte jabuka i krušaka kao I drugih vocarskih kultura. Jesen je period kada se u voćnjacima završava ljetnje kalemljenje.
Isto tako moramo voditi brigu o radovima koji nam pristizu u vinogradu, s obzirom da upravo u septembru dozrijeva veliki broj stonih sorti vinove loze. Berba moze da pocne kada procijenimo da je zrela najmanje trećina roda. Istovremeno, započinje priprema za jesenju sadnju vinove loze.U septembu vecini vocnih vrsta ne zahtijeva nikakvu posebnu pripremu osim kada je rijec o kruskama.Odredjene sorte kruske su osjetljive napadima odredjenih vrsta bolesti I to iskljucivo u periodu septembra mjeseca.Jesen mozemo nazvati I mjesec zavrsnih radova u poljoprivredi, osim kada govorimo o nekim ozimnim vrstama kao sto suneke sorte ozimnih salata,kupusnjaca ili zitarica.
Jesen je period izuzetno pogodan za sadnju I zasnivanje novih vocnjaka,pripremanje nekih povrsina za vinograde I ostale kulture.
Period kada ubiramo,sumiramo I osjecamo mirise pripremanja nase zimnice koju degustiramo tokom zimskog perioda. Takođe, preporuka svim voćarima je da ni slučajno ne orezuju voće u ovo doba, jer mlade biljke nisu završile proces odrvenjavanja.
Koje aktivnosti sada treba odraditi?Sta je bitno?
Kada govorimo o poljoprivredi moramo iskoristiti period jeseni za pripremanje ,projektovanje,planiranje I zastitu postojecih zasada .
Moramo voditi racuna o plodoredu kao I odredjenom periodu mirovanja zemljista kako bi smo bili spremni za narednu godinu.
Jedna od kljucnih operacija je pripremanje nasih vocnjaka za zimu.Djubrenje,prihrana ,zastita od bolesti I stetocina I dr…
Od izuzetnog znacaja je ocistiti zasade od ostataka ostecenih plodova I izvrsiti uklanjanje ostecenih grana ili pojedinih djelova drveta.
Moramo voditi racuna da nasi zasadi ako je rijec o vocnjacima ili vinogradima udju u sto boljoj formi_kondiciji u stanje mirovanja.
Ako su u pitanju mladi zasadi_biljke,moramo voditi racuna o pripremi za niske temperature u Crnoj Gori .
Koliko je vazno pripremiti zemljiste za novu sezonu?
Kada govorimo o pripremi zemljista od izuzetnog je znacaja kako u vocarstvu I vinogradarstvu tako i ratarstvu I povrtarstvu.
Da bismo imali zeljeni I ocekivani prinos moramo poceti u jesenjem periodu sa zimskim pripremanjem zemljista.
U pripremanje zemljista ubrajamo:
_duboko oranje
_djubrenje
_zastiranje
_nagrtanje
Pravilna priprema zemljita u jesenjem periodu od izuzetnog je znacaja za nas prinos tokom naredne godine kao I za razvoj I rast biljaka.Priprema zemljista se vrsi u jesenjem period u svim granama poljoprivrede bilo da se radi o vocarstvu,povrtarstvu ili ratarstvu.
Zastita od bolesti I stetocina u jesenjem periodu?
Prskanje vocaka u jesenjem period je od izuzetnog znacaja kako bi smo smanjili rizik odredjenih infekcija u narednoj vegetaciji.Uglavnom se tretira preparatima na bazi bakra,I neke se jedino tim prskanjem mogu kontrolisati I izbjeci.
Optimalno vrijeme za ovaj nacin prskanja u vocarstvu jeste kada biljka odbaci 65_75%lisne mase.
Obzirom da se u Crnoj Gori desavaju izuzetno velika temperaturna kolebanja u zadnjim decenijama I da imamo izuzetno visoke temperaturne razlike u period zime moramo nase vocnjake I okreciti kako bi smo zastitili jednim dijelom od mogucnosti pucanja kore I stabla.
Ovu mjeru bi trebalo odraditi u jesenjem period pogotovo ako imamo tople zime a ponoviti je u period Januara I Februara.
Treba voditi racuna da se krec sto bolje nanese na kori stabla kako bi sto bolje odbijao sunceve zrake.
Ako je rijc o nekim drugim granama poljoprivrede mozemo odraditi I preventivni trentman zastite zemljista od nekih bolesti I stetocina.
Moramo zastititi vcnjake I od nekih glodara.
Kada je rijec o skladistenju na sta obratiti paznju?
Voce I povrce se bere (vadi) na vrhuncu zrelosti – odnosno, kada plodovi imaju najveći kvalitet ili što je moguće bliže tom momentu.
Vrijeme i način berbe zavise od vrste i sorte .
Od krucijalnog je znacaja procjena pravog momenta branja_zetve ili vadjenje povrca izzemlje.Nakon ubiranja nasih plodova moramo izvrsiti
I klasifikaciju jer jedino vrhunske plodove mozemo skladistiti.
Plodovi koji su ostecenji moraju ici na preradu ili se koristiti odmah ali moramo voditi racuna da su plodovi koje hocemo da skladistimo odvojeni od ostecenih plodova.
Kada je rijec o krompiru,nakon vadnje ga moramo ocistiti_oprati kako bi mogao sto duzi period da se skladisti.
Svi plodovi se moraju na valjan nacin pripremiti kako bi mogli da se skladiste.
6.Kada je u pitanju sjetva,sada j moguce saditi neke zitarice ?
Kada govorimo o nasim prostorima I poljoprivredi u Crnoj Gori,mozemo sejati neke vrte zitarica,zelenih salata ili kupusnjaca.
Kod nas je dosta zastupljeno sadnja zelenih salata I kupusnjaca u djelovima Zeta I Tuzi,kako na otvorenom tako I zasticenom prostoru.
Moramo znati da zitarice su od izuzetnog znacaja za poboljsavanje strukture I kvaliteta zemljista pre nekih povrtarskih kultura I trebamo ih sijati u sto vecoj kolicini.