Crna Gora skuplja i od Slovenije čiji je prosjek plata skoro 80 odsto veći

Piše: Autor portal Objavljeno: 14/08/2023
featured image

Nije neka novost da je Crna Gora lider u regionu kada je riječ o cijenama namirnica, ali iznenađuje podatak da smo ,,prešišali“ i Sloveniju, posebno imajući u vidu da je njihova prosječna zarada 1.399 eura što je skoro 80 odsto više u odnosu na crnogorsku, koja prema posljednjim podacima iznosi 795 eura.

Tako biste, birajući najjeftinije, a nekom logikom i namirnice nižeg kvaliteta, u Crnoj Gori za litar maslinovog i suncokretovog ulja, mlijeka, jogurta i ulja, maslac od 250 grama, deset jaja, kilogram brašna, sira edamer, junećeg i pilećeg mesa, riže, konzervu tunjevine, pola kilograma pašte, limenku piva od pola litre i hljeb platili 49.60 eura, dok bi vas u Ljubljani, takođe za cjenovno nižu kategoriju, to koštalo 44.98 eura. Ako biste se drznuli, pa izabrali najskuplje proizvode iz ovih kategorija, u Crnoj Gori biste potrošili 85,83 eura, a u Ljubljani 49,94 eura.

Riječ je namirnicama koje manje-više kupuju gotovi svi potrošači, a količine su za porodicu praktično dnevne, izuzev par stavki. Da nijesmo tako daleko ni od Berlina, govori i podatak da biste isto ovo u Njemačkoj platili 69,45 eura, što svakako jeste dvadesetak eura više, ali uz napomenu da se njihove prosječne zarade, u zavisnosti od visine školske spreme kreću između 2.200 i 4.200 eura, dakle gotovo trostruko do više od petostruko u odnosu na nas.

Creative
Društvo
Kolumne
Ostalo
politika
Posao
Uncategorized
Vijesti
Zabava
Zdravlje

Ostavi komentar

(Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *)